Najbardziej intensywne i praktyczne szkolenie na rynku z technik miksu i masterinug nagrań muzycznych

Kto szkoli?

Maciej Polański – ur. w 1979 roku realizator dźwięku i dziennikarz muzyczny, od 2012 roku prowadzi największy w Polsce serwis musoneo.com z kursami wideo z obsługi programów DAW (ang. Digital Audio Workstation) oraz teorii muzyki, produkcji muzycznej, miksowania, masteringu nagrań oraz sound-design. Dziełem jego życia jest abonamentowy dostęp do kilkuset godzin szkoleń! Od jakiegoś wwdraża narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji. 


Od 2014 kilku lat prowadzi warsztaty z miksu i masteringu w warszawskim studiu Efektura.com, w ramach których zmiksował blisko tysiąc nagrań uczestników. Jako wykładowca prowadził również szkolenia dla innych podmiotów, m.in. ADiRD, Red Bull Music Acadamy, Audio Engineering Society, Seazone itd. 


Jako realizator dźwięku może pochwalić się opracowaniami dźwiękowymi, post-produkcją reklam i kompozycją muzyczną dla największych stacji telewizyjnych w Polsce (TVP, Polsat, TVN Turbo) oraz agencji filmowych. Przez kilka lat nagrywał głos do reklam radiowych i telewizyjnych dla dużych klientów korporacyjnych, takich jak Coca Cola, TVN, Telekomunikacja Polska SA, Radiostacja oraz wielu innych. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął od samodzielnej nauki gry na syntezatorach Casio i komputerowych „trackerach” w latach 80. Jako nastolatek uczył się także gry na organach jazzowych JVC oraz technik improwizacji. Będąc na studiach grał na instrumentach klawiszowych w zespole Funky Trip Foundation. Wspólnie z Pawłem Piechurą tworzył także muzykę elektroniczną w ramach formacji Star Of ’77 m.in. w stylistyce 2-step / UK Garage. Energetyczne klubowe produkcje duetu były emitowane przez ogólnopolskie stacje radiowe, a także ukazały się na wielu składankach i płytach promocyjnych. W latach 2009-2012 prowadził największy w Polsce magazyn muzyków i realizatorów dźwięku Estrada i Studio, na którego łamach opublikował blisko 3000 stron tekstów, m.in. poradników, wywiadów oraz testów sprzętu i oprogramowania muzycznego.

Zobacz moją pracownię i sposób prowadzenia zajęć!

Podczas warszatów poznasz rozmaite techniki i podejścia do miksowania, w tym również te które wywodzą się z pracy na analogowych konsolach mikserskich, z uwzględnieniem miksowania "do kompresji", metodykę kompresji na wielu grupach Michala Braura, a także nowoczesne techniki stosowane w muzyce elektronicznej uwzględniające zarządzanie transjentami i kompresję pasmową. Pokażę Ci jak pracę mogą przyspieszyć kontrolery ze zmotoryzowanymi tłumikami, a także jak zaprogramować inne kontrolery do obsługi najczęściej używanych efektów! Ale zacznijmy od ustalenia odpowiednich proporcji;)

Jak ustawić kompresję na grupie elektronicznych bębnów z PSPaudioware?

Z okazji premiery nowej, odświeżonej wersji popularnego BussPressora firmy PSPaudioware dzielę się moim sposobem na dynamiczne, elektroniczne bębny. Metoda sprawdzi się w każdym gatunku, w którym istotne jest uzyskanie charakterystycznego "pływania" dynamiki! Polecam!

Co oferujemy w ramach szkolenia

W przeciwieństwie do wielu szkoleń online czy nawet zajęć stacjonarnych prowadzonych w warunkach stricte domowych, nasze szkolenie w formie sesji online będzie prowadzone z siedziby studia/firmu Musoneo, zaadaptowanej akustycznie pod kątem wykonywania usług miksu i masteringu na najwyższym poziomie przez jeden z wiodących w zakresie projektowania pomieszczeń studyjnych i nagrniowych podmiotów - portugalską firmę Vicoustic. Doświadczenie prowadzącego oraz doskonałe warunki odsłuchowe umożliwią właściwą ocenę wykonywanych przez studenta ćwiczeń, miksów nagrań oraz obróbki masteringowej, a także są gwanacją jakości merytorycznej szkolenia i przygotowanych na jego potrzeby materiałów dźwiękowych. Odsłuch słuchawkowy realizujemy za pomocą audiofilskiego zestawu Antelope Audio oraz Sennheiser HD 800S.

Poprzez łącze internetowe zapewniam pełnopasmowy przekaz dźwięku w formacie stereo oraz bieżący podgląd ekranu komputerowego ze studia.

Już na pierwszych zajęciach będziesz mógł przedstawić swoje prace i uzyskać wskazówki i sugestie co do ich efentualnej poprawy. Podpowiemy Ci, nad którymi elementami miksu warto jeszcze popracować. Do analizy dźwięku wykorzsystamy najlepsze dostępne na rynku mierniki oraz oprogramowanie WaveLab Pro.

Nie musisz martwić się o narzędzia! Przed rozpoczęciem szkolenia otrzymasz licencję do kilkudziesięciu najwyższej klasy procesorów, w tym korektorów kompresorów, efektów typu delay, modulacyjnych itd. na CAŁY OKRES szkolenia. Dzięki temu będziesz mógł przećwiczyć prezentowane na zajęciach zabiegi we własnym zakreesie!

I choć każdy z plug-inów, który otrzymasz jest wyposażony w bogatą bibliotekę presetów, niekiedy liczącą po kilkaset pozycji, dodatkowo otrzymasz od nas zapisane do postaci presetów lub zrzutów ekranowych ustawienia łańcuchów wtyczek wykorzystanych do opracowania wybranych źródeł dźwięku oraz rozmaitych ćwiczeń. 

Jednym z etapów szkolenia będzie możliwość zdalnego udziału w sesji mikserskiej, podczas której pokażemy Ci cały proces: od zaimportowania śladów po końcowy miks - w trakcie jego wykonywania odpowiadam na pytania dot. gain stagingu, kolejności wykonywania prac, kontroli za pomocą mierników na poszczególnych etapach, grupowania, korzystania z wysyłek i złożonych łańcuchów efektów.

Specjalnie na potrzeby tego szkolenia przygotowaliśmy szereg krótkich (choć niekoniecznie łatwych;) prac domowych, które pozwolą Ci opanować omawiane na zajęciach techniki. Na kolejnych zajęciach sprawdzimy, czy wykonałeś ja prawidłowo i wskażemy ewentualne błędy.

W ramach prac domowych udostępnimy Ci kilka profesjonalnie nagranych wielośladowych sesji w różnej stylistyce, abyć mógł się z nimi zmierzyć w zaciszu swojej własnej pracowni. Do części z nich podpowiedzi znajdziesz w kursach miksowania na musoneo.com! Następnie będziesz miał(a) okazję przedstawić swoje prace na kolejnych zajęciach. Jeśli kilku uczestników wykona miksy tych samych utworów, wybierzymy wspólnie ten najlepszy! Jeśli drzemie w Tobie duch współzawodnictwa, ten element zajęć na pewno Ci się spodoba. 

Co więcej swoje miksy możesz dopracowywać do końca trwania kursu!

Stopa i bas to fundament muzyki elektronicznej, i nie tylko! Bez dobrze opracowanego niskiego pasma nie ma dobrej muzyki klubowej czy R&B. Podpowiemy Ci, jak korzystać z mierników, analizować nagrania ulubionych wykonawców, kształtować pasujące do danej stylistyki brzmienie stopy, dobierać barwy basowe, a także różne metody ich łącznego przetwarzania za pomocą efektów: od filtrów, saturacji, po korekcję dynamiczną, kompresję oraz enhancery niskich tonów. 

Otrzymasz miksy do samodzielnego masteringu. Na warsztatach porównamy je z pracą wykonaną przez największe nowojorskie i brytyskie studia! Kto wie, może wykonasz po szkoleniu lepszy master? :)

Szukając np. na YT materiałów w dotyczących miksowania można natknąć się na dziesiątki filmów, w których te same porady (czasem błędne) są kopiowane i powtarzane, często ze słabymi przykładami dźwiękowymi. Dotarcie do informacji, które można przedstawić w uporządkowany sposób w kilku odcinkach kursu, może niekiedy zająć kilka lub kilkanaście godzin!

Stąd pomysł, by wiedzę z różnych dziedzin realizacji dźwięku prezentować w sposób uporządkowany, kompleksowy i bez zbędnych powtórzeń. Łącznie na musoneo.com jest już ponad 2500 filmów, które tworzą jeden wielki, spójny system nauki od teorii muzyki, obsługi programów typu DAW, studio, poprzez produkcję, sound-design, miksowanie i mastering!

W toku zajęć wskażemy Ci konkretne filmy w ramach uzupełnienia lub rozszerzenia widzy w danym temacie, np. dot. różnych rodzajów pogłosu, technik podwójnej kompresji wokalu czy przykładów zastosowania omawianych technik w innych miksach prezentowanych na stronie. Żaden inny podmiot w Polsce nie oferuje tak kompleksowego i efektywnego dostępu do specjalistycznej widzy

Niby wszyscy wiedzą co to jest mastering...

To miał być prosty film pt. "Co to jest mastering" przeznaczony dla średnio-zaawansowanej widowni i reklamujący mój całkowicie nowy, rozszerzony program nauki online miksu i masteringu (swoją drogą koniecznie rzuć okiem, bo kolejna edycja dopiero we wrześniu, a hit lata sam się nie zmiksuje!!!)... A wyszedł materiał o tym, jak znajomość podstawowych technik masteringowych ułatwia selekcję brzmień, dobór sampli i generalnie czerpanie większej radości z produkcji. Bo trudno być podekcytowanym kiedy Twój szkic bmrzi jak @$%&^. I słyszę już jak na loży szyderców ktoś szepce "Maciek to słuchać trzeba, a nie na mierniki patrzeć" - a ja jednak zerkam - dzięki temu już na etapie produkcji pilnuję poziomów, kompresji i barwy! To chyba najlepszy mój wstęp do masteringu jak dotąd. Polecam!

Formuła szkolenia i gwarancja jakości

Szkolenie będzie ukierunkowane na zdobycie nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności z zakresu obróbki dźwięku i finalizacji nagrań muzycznych poprzez interaktywne szkolenie online w ramach którego uczestnik otrzyma szereg ćwiczeń i zadań domowych do wykonania zarówno w trakcie, jak i pomiędzy sesjami online.

Szkolenie w formie sesji online będzie prowadzone z siedziby studia/firmy Musoneo, zaadaptowanej akustycznie pod kątem wykonywania usług miksu i masteringu na najwyższym poziomie przez jeden z wiodących w zakresie projektowania pomieszczeń studyjnych i nagraniowych podmiotów - portugalską firmę Vicoustic. Doświadczenie prowadzącego oraz doskonałe warunki odsłuchowe umożliwią właściwą ocenę wykonywanych przez studenta ćwiczeń, miksów nagrań oraz obróbki masteringowej, a także są gwarancją jakości merytorycznej szkolenia i przygotowanych na jego potrzeby materiałów dźwiękowych.

Wymagania i materiały

Student powinien być wyposażony w komputer/laptop, interfejs audio, dobrej klasy słuchawki oraz szybkie łącze internetowe. Szkolenie może być prowadzone w jednym z płatnych programów DAW, tj. Cubase 14, Ableton Live 12, Maschine 3.0, Studio One 7. Jeśli student nie dysponuje żadnym z ww programów, szkolenie może być prowadzone także w oparciu o nieodpłatne wersje demo w pełni funkcjonalnych programów FL Studio lub Reaper.

Na czas szkolenia student otrzyma gratis także dostęp online do biblioteki kursów wideo z zakresu miksu i masteringu, dzięki którym będzie mógł uzupełnić swoją wiedzę w wybranych dziedzinach, a także ślady do samodzielnego miksu oraz masteringu. 

Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma na czas szkolenia bogaty pakiet wtyczek programowych pozwalający wykonać wszystkie etapy prac na najwyższym poziomie, bez konieczności ograniczania się do ubogich funkcjonalnie procesorów pokładowych, innych w każdym programie DAW.

Dlaczego warto rozważyć naszą ofertę na PSP TOTAL PACK ?

Nie bez powodu wtyczki PSPaudioware zbierają od lat najlepsze recenzje w magazynach SoundOnSound czy MusicRadar oraz są używane przez światowej sławy realizatorów (patrz lista na stronie PSPaudioware). Podczas gdy większość firm skupia się na wyłącznie na emulowaniu popularnych urządzeń analogowych, deweloperzy z PSPaudioware tworzą niejako własne, udoskonale procesory inspirowane określonymi konstrukcjami fizycznymi. Niezwykle istotnym etapem tworzenia każdego plug-inu jest jego strojenie, w tym procesie biorą udział wyłącznie doświadczeni realizatorzy dźwięku (i czasem również ja sam)  - dzięki temu wtyczki PSP brzmią zwykle dobrze niemal w całym zakresie regulacji!

PSP TOTAL PACK zawiera właściwie wszystko co kiedykolwiek może Ci potrzebne na etapie miksu, od różnych odcieni korekcji, modele nasycenia taśmowego, lampowego, emulacje preampów, bramki, expandery, de-esser, różne typy kompresorów (VCA, optyczny, FET), rozbudowane efekty modulacyjne i eksperymentalne, efekty filtracyjne, rekreację wirujących głośników Leslie, procesory speudo-stereo, enhancery niskich tonów, emulację EQ Pultec, procesory do pracy z dźwiękiem immersyjnym, masteringowe korektory liniowej fazy, limitery/maximizery, groove delay, saturatory, a także emulacje pogłosów cyfrowych, sprężynowych oraz algorytmicznych, a także kilka przydatnych mierników.

Ucz się od specjalisty!

Już w 2004 roku opublikowałem na łamach magazynu drukowanego Estrada i Studio test wtyczki PSP Nitro (obecnie w nowej wersji nazywa się N2O). Przez wiele lat uczestniczyłem w beta testach oraz byłem zapraszany do tworzenia presetów fabrycznych. Jestem także autorem chętnie oglądanych na kanale PSPaudioware filmów z cyklu ON/OFF, w których prezentuję działanie wybranych presetów na przykładzie własnych utworów, miksów i elektronicznych szkiców! Filmy znajdziesz w ramach cyklu Tajemnice Miksu z PSPaudioware na mojej stronie!

MIksuj w cyfrze jak w analogu!

Dzięki pakietowi PSPaudioware Total Pack będziesz miał dostęp przez całe szkolenie do najlepszych na świecie emulacji rozmaitych urządzeń analogowych, co pozwoli Ci uzyskać ciepłe, przyjemne dla ucha brzmienie, pełne subtelności i saturacji!

sprawdź swoje umiejętności!

W ramach prac domowych pomiędzy zajęciami otrzymasz ślady oraz sesje do miksowaniu, następnie podczas zajęć wyrównamy średni/odczuwalny poziom głośności wszystkich otrzymanych zgrań i sprawdzimy kto wykonał zadania najlepiej!

naucz się pracować jako profesjonalista

Wśród moich przyjaciółw, kolegów i muzyków zajmujących się realizacją dźwięku nie ma nikogo, kto nie korzystałby z jakiegoś zestawu mierników. Na warsztatach dowiesz się jak pracować z miernikami poziomu szczytowego, RMS, LUFS, TP, analizatorami widma, spektrogramami, analizatorami przebiegu fali i goniometrami! Pokazuję zarówno darmowe, jak i odpłatne opcje programowe!

Czego dowiesz się na szkoleniu?

  • jak poprawić brzmienie swoich miksów
  • jak uzyskać dobrze brzmiący wokal
  • jak sprawić, by Twój miks brzmiał profesjonalnie
  • na co zwracać uwagę na etapie kreacji i aranżacji
  • jak stosować korekcję i kompresję w celu uzyskania klarownego i dynamicznego brzmienia
  • poznasz rozmaite techniki kompresji oraz rodzaje kompresorów i ich własności
  • jak posługiwać się narzędziami pomiarowymi
  • jak kontrolować najniższe pasma i bas w miksie
  • jak uzyskać analogowe brzmienie w domenie cyfrowej
  • jak zadbać o przestrzeń w miksie i uzyskać szerokie, atrakcyjne brzmienie
  • jak krok-po-kroku wykonać mastering we własnym zakresie

Dlaczego warto wziąć udział?

  • możliwość pracy z najlepszymi na świecie procesorami wtyczkowymi (z możliwością i ich zakupu w okazyjnej cenie dostępnej wyłacznie dla uczestników)
  • ćwiczenia praktyczne i ogromna dawka wiedzy
  • możliwość zmierzenia się z typową sesją nagraniową i jej ocena przez profesjonalistę
  • udział w pokazie miksu od A do Z
  • możliwość zadawania pytań i eksperymentowania z efektami
  • analiza profesjonalnie zrealizowanych sesji mikserskich
  • wszystko o cyfrowym masteringu

Szczegółowy harmonogram zajęć

I. PODSTAWY AKUSTYKI I ADAPTACJI AKUSTYCZNEJ / CZĘŚĆ TEORETYCZNA (3 godz.)

- zapoznanie: przedstawienie się uczestników, środowiska w jakim tworzą, rodzaju muzyki oraz inspiracji

- odsłuch i ocenia nadesłanych przed rozpoczęciem zajęć nagrań zmiksowanych przez uczestników (własnych lub osób trzecich)

- wideo przedstawienie wyposażenia pracowni musoneo

- akustyka typowej domowej pracowni i sposoby jej poprawy

- wskazówki dotyczące umiejscowienia monitorów odsłuchowych

- ćwiczenia odsłuchowe na monitorach vs słuchawkach

- test głośników/monitorów studyjnych studenta w zakresie niskich tonów na bazie dostarczonych sygnałów testowych przez prowadzącego

- rezonanse pomieszczenia i ich wpływ na odsłuch

- kalkulator modów z generatorem fal sinusoidalnych (dla pomieszczeń prostopadłościennych)

- optymalna pozycja odsłuchowa

- czynniki wpływające na jakość odsłuchu

- omówienie i przedstawienie narzędzi do korekcji dźwięku monitorów studyjnych w punkcie odsłuchowym oraz korekcja odsłuchu słuchawkowego

- miksowanie na słuchawkach 

- emulacja odsłuchu głośnikowego w słuchawkach na przykładach dźwiękowych

- własności ludzkiego słuchu

- krzywe izofoniczne i odsłuch przy różnym poziomie natężenia dźwięku (praktyka)

- praca domowa 

II. WŁASNOŚCI DŹWIĘKU I METODY ANALIZY NAGRAŃ POD KĄTEM PUBLIKACJI (3 godz.)

- ocena wykonanych przez uczestników prac domowych
- przedstawienie wybranych zestawów mierników wtyczkowych do analizy parametrów dźwięku (iZotope, Melda Productions, Wavelab Pro)

- wsparcie uczestnika w instalacji darmowych narzędzi pomiarowych, które mogą być pomocne w toku dalszej nauki/pracy zawodowej

- nuty i ich częstotliwości (prezentacja audio)

- harmoniczne i widmo dźwięku na przykładach różnych instrumentów (praktyka)

- podstawy pracy z analizatorem widma

- analiza widmowa miksów

- mierniki poziomu szczytowego i średniego

- poziom szczytowy True Peak (po interpolacji)

- pomiar LUFS na bazie dokumentacji Europejskiej Unii Nadawczej

- zalecenia serwisów streamingowych co do parametrów końcowych nagrań po masteringu

- normalizacja głośności a optymalny średni poziom nagrań (RMS vs LUFS)

- analiza nagrań w różnych gatunkach pod kątem optymalnych parametrów

- odsłuch utworów uczestników oraz przygotowanych przez nich miksów w ramach pracy domowej, zalecenia i wskazówki do dalszej pracy

 III. KOREKCJA BARWY DŹWIĘKU (3 godz.)

- ocena wykonanych przez uczestników prac domowych

- zasada działania korektorów barwy dźwięku

- typy korektorów i ich zaawansowane funkcje (przedstawienie korektorów PSP)

- analiza widmowa poszczególnych źródeł dźwięku

- skale instrumentów muzycznych

- pasmo a barwa dźwięku

- analiza różnych barw syntezatorowych

- wprowadzenie do korekcji barwy dźwięku

- zajmowane pasmo a funkcja instrumentu

- różne rodzaje filtrów i ich zastosowania na przykładzie wtyczek PSP

- pozycjonowanie dźwięków za pomocą korekcji

- usuwanie rezonansów

- przedstawienie sprawdzonych metod korekcji różnych źródeł dźwięku

- zalecenia co do wykorzystania różnych rodzajów korekcji

- ocieplanie dźwięku

- ćwiczenia z korekcji typowych źródeł dźwięku (stopa, werbel, tomy, talerze, perkusjonalia, wokal, fortepian, bas, syntezatory itd.) na bazie dostarczonych przez prowadzącego próbek dźwiękowych i ścieżek nagraniowych

- odsłuch utworów uczestników oraz przygotowanych przez nich miksów w ramach pracy domowej, zalecenia i wskazówki do dalszej pracy

W trakcie tej sesji poznasz m.in. następujące wtyczki: PSP ClassicQ, PSP ConsoleQ, PSP E27, PSP PreQursor2, PSP MixBass2, PSP MixTreble, PSP RetroQ, PSP PreQursor2 oraz PSP Neon HR i PSP NobleQ.

 IV. TAJEMNICE KOMPRESJI DYNAMIKI (3 godz.)

- procesory dynamiki i ich zastosowania

- przedstawienie zasady działania kompresora

- parametry kompresji i ich znaczenie

- omówienie różnych typów korekcji i ich zastosowań

- ćwiczenia z kompresji ścieżek wokalnych i różnych rodzajów instrumentów na bazie dostarczonych przez prowadzącego ścieżek nagraniowycyh.

- przykłady zastosowania kompresji

- bramka i expander

- kompresory optyczne, VCA, Vari-mu, FET – ich własności i zastosowania

- przedstawienie kompresorów PSP

- kompresja elektronicznych vs akustycznych źródeł dźwięku

- zalecane ustawienia kompresji dla różnych źródeł dźwięku

- dynamiczna kontrola wokalu

- skuteczna dwustopniowa kompresja w praktyce

- wprowadzenie do kompresji wielopasmowej

- kompresja równoległa na przykładach

- częste błędy w stosowaniu kompresji - przykłady

- metody pomiaru poziomu szczytowego vs poziomu średniego

- analiza przebiegu fali zgrania

- ustalenie wizji miksu i docelowego poziomu RMS / LUFS

- metody pracy nad warstwą rytmiczną w utworze

- sposoby na uzyskanie tłustego brzmienia bębnów

- omówienie zadań do samodzielnego wykonania na następne zajęcia

- odsłuch utworów uczestników oraz przygotowanych przez nich miksów w ramach pracy domowej, zalecenia i wskazówki do dalszej pracy

W trakcie drugiej sesji poznasz m.in. następujące wtyczki: PSP BussPressor, PSP oldTimer, PSP oldTimerME, PSP MixPressor2, PSP Xenon

V. POKAZ MIKSU (3 godz.)

- ocena wykonanych przez uczestników prac domowych

- analiza i ocena prac dźwiękowych wykonanych przez uczestnika w profesjonalnie przygotowanej do prac mikserskich i masteringowych pracowni Musoneo

- importowanie śladów udostępnionych przez prowadzącego do wybranego utworu
- porządkowanie i grupowanie śladów

- ustalanie proporcji i odpowiednich poziomów wzmocnienia (gain-staging)

- tworzenie zgrania z surowego materiału

- dobór nagrań referencyjnych do porównań

- korekcja i kompresja poszczególnych śladów

- efekty przestrzenne i modulacyjne

- premastering

- odsłuch utworów uczestników oraz przygotowanych przez nich miksów w ramach pracy domowej, zalecenia i wskazówki do dalszej pracy

- omówienie zadań do samodzielnego wykonania na następne zajęcia

VI. STEREOFONIA I EFEKTY DELAY & MODULACYJNE

- ocena wykonanych przez uczestników prac domowych
- analiza i ocena prac dźwiękowych wykonanych przez uczestnika w profesjonalnie przygotowanej do prac mikserskich i masteringowych pracowni Musoneo

- przesunięcia czasowe a filtracja grzebieniowa 

- przedstawienie metod uzyskania efektów modulacyjnych (chorus, flanger)

- szerokość bazy stereo a kompatybilność z trybem mono

- omówienie rodzajów linii opóźniających i efektów typu delay

- przesunięcia czasowe pomiędzy kanałami LR

-matrycowanie mid-side oraz jego zastosowania

- goniometr PSP StereoAnalyzer w praktyce

- efekty typu delay synchronizowane z tempem

- tworzenie rytmicznych odbić / groove delay

- metody kształtowania odbić

- kreatywne wykorzystanie delay’a (bramkowanie, odwrócony pogłos, panoramowanie pogłosu, pre-delay itd.)

- inne efekty i narzędzia w torze odbić (wysyłkowym)

- pływające echo (tape echo)

- metody uzyskania efektów stereo kompatybilnych z trybem mono

- obliczenie czasu odbić

W trakcie tej sesji dogłębnie poznasz następujące wtyczki: PSP 608 MD, PSP 85, PSP Echo, PSP stompDelay, PSP PseudoStereo, PSP StereoEnhancer, PSP StereoController, PSP StereoAnalyzer

VII. POGŁOS

- ocena wykonanych przez uczestników prac domowych
- analiza i ocena prac dźwiękowych wykonanych przez uczestnika w profesjonalnie przygotowanej do prac mikserskich i masteringowych pracowni Musoneo

- różne rodzaje pogłosu na przykładzie wtyczek PSP (sprężynowy PSP Nexcellence, płytowy PSP 2445, algorytmiczny PSP EasyVerb)

-anatomia pogłosu i najważniejsze parametry

- pogłos jako narzędzie kształtowania przestrzenii

- kształtowanie efektów na kanałach wysyłkowych

- łączenie działania kilku procesorów w celu uzyskania złożonych efektów przestrzennych

- przedstawienie różnych rodzajów pogłosów algorytmicznych

- efekty przestrzenne na ścieżkach vs szynach wysyłkowych

- praktyczne strategie obróbki poszczególnych elementów miksu

- odsłuch utworów uczestników oraz przygotowanych przez nich miksów w ramach pracy domowej, zalecenia i wskazówki do dalszej pracy

- omówienie zadań do samodzielnego wykonania na następne zajęcia

W trakcie tej sesji dogłębnie poznasz następujące wtyczki: PSP Nexcellence, PSP 2445 EMT,PSP 608 MD, PSP 85, PSP EasyVerb, PSP Echo, PSP stompDelay, PSP PseudoStereo, PSP StereoEnhancer, PSP StereoController, PSP StereoAnalyzer, PSP Xenon

VIII. LOW END (3 godz.)

- ocena wykonanych przez uczestników prac domowych
- analiza i ocena prac dźwiękowych wykonanych przez uczestnika w profesjonalnie przygotowanej do prac mikserskich i masteringowych pracowni Musoneo

- na czym polega kontrola najniższych pasm

- różnice w realizacji basu w wybranych gatunkach muzycznych

- zalecane zabiegi i parametry kompresji dla basu i stopy

- współzależność ustawień korekcji i kompresji

- side-chaining w różnych programach DAW

- kontrola dynamiki za pomocą mierników

- odsłuch utworów uczestników oraz przygotowanych przez nich miksów w ramach pracy domowej, zalecenia i wskazówki do dalszej pracy

- omówienie zadań do samodzielnego wykonania na następne zajęcia

IX. MASTERING (3 godz.)

- ocena wykonanych przez uczestników prac domowych

- analiza i ocena prac dźwiękowych wykonanych przez uczestnika w profesjonalnie przygotowanej do prac mikserskich i masteringowych pracowni Musoneo

- na czym polega mastering?

- przedstawienie narzędzi stosowanych na tym etapie nagrań

- omówienie na przykładach miksów typowych zabiegów

- mastering w domowym studiu nagrań - metoda kolejnych przybliżeń

- wrażenie głośności a dynamika

- optymalny poziom RMS

- porównanie limiterów i ich trybów działania

- zalecany poziom LUFS i metody jego pomiaru 

- różnice w pomiarze LUFS i RMS - wymiara praktyczny 

- wojna na decybele (ang. loudness war) a zalecenia Europejskiej Unii Nadawczej

- poprawne przygotowanie zgrań do publikacji na SoundCloud i Youtube

- konwersja do MP3 - jak uniknąć pułapek

- obliczanie Integrated LUFS i Loudness Range

- metody pomiaru poziomu szczytowego, czyli jak uniknąć zniekształceń międzypróbkowych

- zadania do samodzielnego wykonania z zakresu masteringu

- analiza i ocena prac dźwiękowych wykonanych przez uczestnika w toku zajęć

- przedstawienie całego procesu tworzenia obrazu DDP płyty CD w programie Steinberg Wavelab, w tym demonstracja na przykładzie zrealizowanych komercyjnie projektów

- odsłuch utworów uczestników oraz przygotowanych przez nich miksów w ramach pracy domowej, zalecenia i wskazówki do dalszej pracy

- omówienie zadań do samodzielnego wykonania na następne zajęcia

X. INNE ZAAWANSOWANE ZABIEGI MISKERSKIE

- saturacja i ocieplanie brzmienia miksu

- rodzaje i charakter harmonicznych

- emulacja nasycenia taśmowego

- strategie stosowania saturacji i kompresji

- miksowanie z kompresją i saturacją na szynie sumującej

- technika top-down

- enhancery niskich tonów

- kontrolowane rozjaśnianie miksu

XI. PREZENTACJE KOMERCYJNYCH MIKSÓW / PRACA Z UTWORAMI UCZESTNIKÓW - SESJA I (3 godz.)

XII. PREZENTACJE KOMERCYJNYCH MIKSÓW / PRACA Z UTWORAMI UCZESTNIKÓW - SESJA II (3 godz.)

 

XIII. PREZENTACJE KOMERCYJNYCH MIKSÓW / PRACA Z UTWORAMI UCZESTNIKÓW - SESJA III (3 godz.)

- w tej części szkolenia rezerwuję czas na analizę śladów lub zgrań wykonanych przez każdego uczestnika 

- sprawdzenie parametrów każdego miksu i rekomendacje co do dalszej pracy

- wykonanie kluczowych zabiegów na grupach i/lub śladach, które pozwolą szybciej finalizować miks na wysokim poziomie

- w zależności od zainteresowania i czas, opcjonalnie prezentacje komercyjnie zrealizowanych miksów w różnej stylistyce (z bazy kilkuset zrealizowanych przez Musoneo komercyjnie projektów)

 

KIEDY I GDZIE?

Czas trwania: 39 godzin lekcyjnych (13 x 3h raz w tygodniu w czwartek 19:00) 
START W KWIETNIU 2025
Lokalizacja: online, Twoja przeglądarka  (nie musisz nic instalować!)

ILE OSÓB LICZY GRUPA?

Liczba uczestników: do maksymalnie 10 osób

JAK SIĘ ZAPISAĆ

Skontaktuj się z nami, aby upewnić się że są jeszcze wolne miejsca. Następnie wykonaj przelew na podane poniżej konto firmowe (MUSONEO Maciej Polański)

e-mail: maciej@musoneo.com

KOSZT?

Cena promocyjna*
2499 zł  (płatne z góry przy zapisie) 
cena uwzględnia dostęp do PSP Total Pack na cały okres trwania szkolenia

Cena promocyjna* + 999 zł za PSPaudioware TotalPack**
3498 zł  (płatne z góry przy zapisie)

*obowiązuje do 31 marca 2025, po tym terminie obowiązuje cena 2999 zł za szkolenie
**jeśli zdecydujesz się na zakup w PSP TotalPack po rozpoczęciu szkolenia zapłacisz 1199 zł (zamiast 999 zł). Cena regularna PSP TotalPack to ok. 6000 zł.

nr konta: 13 1050 1025 1000 0097 8073 5768 (na życzenie FV VAT)

odbiorca przelewu: Maciej Polański

prosimy o wpisanie w tytule przelewu: warsztaty online z miksu 2025

TERMINY SESJI (co czwartek)
I. 3 kwietnia 19:00 -21:30
II. 10 kwietnia 19:00 -21:30
III. 17 kwietnia 19:00 -21:30
IV. 24 kwietnia 19:00 -21:30
V. 22 maja 19:00 -21:30
VI. 29 maja 19:00 -21:30
VII. 5 czerwca 19:00 -21:30
VIII. 12 czerwca 19:00 -21:30
IX. 26 czerwca 19:00 -21:30
X. 3 lipca 19:00 -21:30
XI. 10 lipca 19:00 -21:30
XII. 17 lipca 19:00 -21:30
XIII. 24 lipca 19:00 -21:30

Wtyczki wchodzące wskład PSP TOTAL PACK
(TYLKO dla uczestników: 3-mies trial / kup za 999 zł przy zapisie)

FAQ

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich którzy, chcieliby poprawić jakość swoich miksów i nauczyć się wykonywać mastering we własnym zakresie. W ostatnich edycjach gościliśmy zarówno początkujących producentów-amatorów, jak i właścicieli małych studiów, którzy mają za sobą studia kierunkowe, a także muzyków-instrumentalistów pragnących samodzielnie realizować własne projekty, w tym także artystów znanych z list przebojów;) Coraz częściej gościmy również wokalistów, którzy chcieliby nauczyć się miksować ślady wokalne z podkładami, stąd więcej czasu ostatnio poświęcam omówieniu różnych technik i trików związanych z obróbką wokalu.

Każdą! Przekrój stylistyczny zainteresowań uczestników jest zwykle dość duży: od funky/jazzu, poprzez rock, hip-hop, trap, house, techno i dance, na muzyce eksperymentalnej kończąc, z przewagą muzyki elektronicznej. Pracujemy ze ścieżkami bardzo różnej jakości. Dzięki temu możemy pokazać nie tylko jakie ustawienia korekcji zastosować do wzorcowo nagranych partii, ale także jak radzić sobie ze śladami, które zostały zarejestrowane z pewnymi błędami itp.

Nie. Na warsztatach skupiam się na omawianiu najrozmaitszych zabiegów, technik kompresji, demonstruje w akcji wtyczki, zatem wykorzystanie takiego czy innego programu DAW nie ma tu większego znaczenia. Co więcej wszyscy możemy teraz pracować na tych samych wtyczkach od PSPaudioware. 

Staram się jednak, aby przedstawiać swoje miksy na przykładzie kilku różnych DAWów, aby przy okazji pokazać dostępne narzędzi i trochę urozmaicić zajęcia;) Pracuję zamiennie na kilku programach, tj. Cubase 14, PreSonus Studio One 7, Maschine 3, Ableton Live 12 i FL Studio 2024. 

Przeszkoliłem na weekendowych warsztatach stacjonarnych ponad 800 osób. Większość miksów wykonanych przez uczestników była albo zbyt ciemna, albo zbyt ostra, niedostatecznie dynamiczna, często brakowało separacji i klarowności, a głębia sceny stereo pozostawiała sporo do życzenia. Oczywiście niektóre błędy, szczególnie w najniższych pasmach, mogą niekiedy wynikać ze słabego sprzętu lub nieoptymalnych warunków odsłuchowych, ale najczęściej wynikają z braku wiedzy, braku znajomości technik i umiejętności wykorzystania mierników. I tego wszystkiego zamierzam Cię nauczyć!

Wśród moich znajomych realizatorów, którzy zajmują się dziedziną miksu profesjonalnie, nie znam nikogo - i mówią to naprawdę z ręką na sercu - nie znam nikogo, kto nie miałby w jednym palcu obsługi różnego typu klasycznych konstrukcji kompresorów (lub ich emulacji), pogłosów czy nie wiedziałby co to jest filtracja grzebieniowa, a także kto ignorowały przesunięcia fazowe związane z użyciem różnych typów korektorów czy nie zwracał uwagi na barwę zastosowanego pogłosu. 

Znam natomiast osoby, które zajmują się muzykowaniem i nagrywaniem swojej muzyki od ponad 20 lat i nadal robią koszmarne miksy. Dlaczego? Bo tego nie da się robić intuicyjnie! Potrzebna jest wiedza i warsztat!

Jestem przekonany, że po ukończeniu szkolenia z głową pełną pomysłów na zastosowanie różnych efektów i zaawansowanych technik będziesz chciał(a) ponownie zasiąść do swojej muzyki, by zrealizować ją na najwyższym poziomie.

Mam nadzieję, że dzięki warsztatom będziesz śmielej eksperymentować z efektami, z których korzystasz w tej chwili najmniej. 

Wielu influencerów próbuje przekonywać, że wszystko można wykonać za pomocą NIe bez znaczenia no i że kupisz te wtyczki, które są Wam potrzebne i które faktycznie wykorzystacie;)

W ciągu ostatnich 10  lat zmiksowałem kilkaset nagrań z wykorzystaniem wtyczek PSPaudioware jako tych, które okazały się zapewniać mi najlepsze, powtarzalne rezultaty. Jednocześnie ze względu na długi proces “strojenia” każdego algorytmu większość z nich charakteryzuje się wyjątkowo transparentnym i zarazem ciepłym, przyjemnym dla ucha brzmieniem w całym zakresie regulacji parametrów, przy jednoczesnym odwzorowaniu cech różnych analogowych układów. Na wyspecjalizowanych forach zagranicznych (np. Gearspace) cieszą się znakomitą opinią wśród profesjonalistów, którzy często uznają je za równe bądź lepsze pod względem możliwości i własności brzmieniowych od wtyczek takich marek Universal Audio, Waves czy Softube. Przekonaj się sam(a)!

Poza tym znam te procesory tak dobrze, że często słyszę w głosie efekt zastosowania ulubionych presetów jeszcze zanim nawet włączę plugin. Na fabrycznych listach wybranych pluginów znajdziesz zaprogramowane przeze mnie presety! Na warsztatach zamierzam przekazać Ci całą swoją wiedzę dotyczącą pracy z tymi fantastycznymi procesorami, w tym także różne triki, nieoczywiste zastosowania a także przedstawić oparte na tych wtyczkach łańcuchy efektów do wykorzystania w Twoich nagraniach.

Po pierwsze większość programów DAW wyposażona jest w zupełnie różne wtyczki, co utrudnia "przetłumaczenie" ustawień na inne programy DAW.

Po drugie na wyposażeniu większości DAW są zwykle jedynie podstawowe wersje różnych efektów. Bardzo często są to procesory stricte cyfrowe, jako takie pozbawione swojego „brzmienia”. A to właśnie za pomocą dobrych emulacji urządzeń analogowych uzyskuje się profesjonalne, nowoczesne brzmienie, jak choćby za pomocą „miękko” działających kompresorów jak PSP oldTimer, „wintydżowych” korektorów jak PSP RetroQ czy emulacjI pasywnego Pulteca jak PSP Noble Q.

Po trzecie, w pakiecie PSP TotalPack jest bardzo wiele rozbudowanych procesorów. Uzyskanie niektórych efektów przestrzennych zbliżonych do tych z pokładu PSP 85 czy PSP 608 wymaga utworzenia w DAW kilku kanałów wysyłkowych oraz skomplikowanych łańcuchów złożonych z kilkunastu procesorów: filtrów, linii opóźniających i pogłosów. W większości DAW jest to na tyle kłopotliwe i pracochłonne, że w praktyce nie sposób takich efektów uzyskać. Trudne jest także zarządzanie parametrami takiego układu kanałów a przywołanie ustawień w jednym czy dwóch ruchach wręcz niemożliwe. Posiadanie wyspecjalizowanych wtyczek pozwala na uzyskanie złożonych efektów przestrzennych bardzo szybko.

 

Po czwarte bardzo często okazuje się, że uzyskanie danego efektu bez zewnętrznych wtyczek po prostu nie jest możliwe – bo możliwości pokładowych procesorów są zbyt ograniczone. Dotyczy to w szczególności procesorów służących kształtowaniu barwy dźwięku, jak choćby enhancerów PSP MixBass 2 i PSP Mix Treble czy saturatorów wbudowanych w korektory PSP E27 czy PSP Saturator.

W skrócie: pakiet obejmuje WSZYSTKIE wtyczki PSPaudioware. TAK, WSZYSTKIE! W tym bogatym pakiecie wtyczek znajdziesz wszystko, co może Ci być potrzebne do realizacji miksów na najwyższym poziomie, w profesjonalnej pracy – teraz i w przyszłości;) W skład pakietu PSP TotalPack wchodzi ponad 50 wtyczek, których łączna cena wynosi blisko 6000 zł – patrz lista wyżej! W szczególności znajdziesz w nim kilka emulacji różnego typu analogowych korektorów i kompresorów, a także zaawansowane emulacje pogłosów mechanicznych i algorytmicznych oraz najlepsze na rynku procesory typu delay oraz modulacyjne. Za ich pomocą uzyskasz nie tylko klasyczne efekty typu slap delay czy ping-pong ale także szeroką gamę efektów modulacyjnych, jak phaser, chorus czy flanger – słowem wszystko, czego będziesz potrzebować by wykonać miks i mastering niczym nie odbiegający poziomem od nagrań z pierwszych miejsc list przebojów.

Procesory wtyczkowe PSP należą do ścisłej czołówki najlepszych tego typu produktów na globalnym rynku. Często są wymieniane jednym tchem z wtyczkami Univarsal Audio, Waves czy Softube. Moim zdaniem nie tylko nie ustępują produktom tych firm, ale oferują wiele unikalnych funkcji, których na próżno szukać u konkurencji. Jako redaktor magazynu Estrada i Studio od 2002 roku miałem wielokrotnie okazję testować wybrane produkty PSP i zawsze byłem pod ich wielkim wrażeniem. Chwalili je także moi zagraniczni koledzy po fachu, m.in. Martin Walker z Sound On Sound czy Craig Anderton z EQ Magazine. Najważniejsze jednak, że wtyczki PSP pomagają w uzyskaniu klarownego, ciepłego brzmienia miksu i głębokiej sceny dźwiękowej. Przekonałem się o tym dość szybko, kiedy zacząłem zastępować pokładowe procesory DAW wtyczkami PSP! Po wykonaniu kilkuset miksów w ostatnich 10 lat, jestem całkowicie pewien tego, że to właśnie tym wtyczkom zawdzięczam tak dobre rezultaty. Oczywiście najważniejsze są umiejętności, ale te nabywa się także szybciej w pracy z najlepszymi narzędziami, które nie ograniczają nas w stosowaniu różnych subtelnych i zaawansowanych zabiegów. Za pomocą pokładowych narzędzi DAW można wprawdzie zwykle uzyskać poprawny miks i profesjonalne rezultaty, ale z dobrymi wtyczkami efekt może być wręcz fenomenalny, pełen kolorów i subtelności! No i wreszcie to polska firma – „cudze chwalicie, swego nie znacie”!

Steve Levine, Grammy Winning Producer (The Clash, Culture Club, Beach Boys, Motorhead, Ziggy Marley), Warren Sokol, Universal Mastering Studios, Hollywood, USA

Blake Eiseman, music producer, mixer and sound engineer, Usher, Justin Bieber, Janet Jackson, James Brown, Boyz II Men, Arrested Development, Bob Katz, Digital Domain , Orlando, FL, USA; Author of the Mastering Audio - The Art And The Science, Count, Grammy Nominated mixer/producer/remixer (DJ Shadow, Tycho, Radiohead,Trombone Shorty, Galactic, Thievery Corporation …)

Nadal nieprzekonany(a)? Poczytaj na stronie PSP opinie takich inżynierów dźwięku.

Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnej wtyczki PSP, kupując PSP Total Pack otrzymasz licencję do nich wszystkich. Jeśli już posiadasz kilka procesorów, na Twoim koncie zostanie dopisana licencja do wszystkich tych, których jeszcze nie masz.

Oczywiście, jego regularna cena wynosi 1499 dolarów, tj. ok. 6000 zł;) Zapisując się na warsztaty zapłacisz tylko 999 zł!

Nie. Wtyczki otrzymujesz w wersji nie do odsprzedaży (NFR) i na zawsze pozostają przypisane do Twojego konta. Jak się pewnie domyślasz, tak dużej marży (na chwilę publikacji zniżka wynosi ok. 80%) nie mają żadni resellerzy i dystrybutorzy wtyczek PSP, więc nieuczciwym wobec nich byłoby zaoferowanie jej Tobie;) Dlatego nie umożliwiamy odsprzedaży Pakietu PSP TotalPack kupionego w naszej ultra-promocji!

Formuła warsztatów zakłada, że wszyscy pracujemy z tymi samymi, najwyższej jakości narzędziami – a takimi niewątpliwie są produkty PSP audioware. Dzięki temu uczestnicy będą mogli wykonać najróżniejsze zadania i prace domowe, a rezultaty ich pracy będziemy mogli szybko porównać. Będziemy mogli także opracować wspólnie najlepsze ustawienia i przekazać je wszystkim uczestnikom.

Ale nie musisz ich kupować:) Bierzemy to pod uwagę! Ucząc technik kompresji czy stosowania efektów przestrzennych będziemy omawiać typowe parametry, takie jak współczynnik kompresji, czas ataku lub długość opóźnienia w milisekundach, tak abyś mógł/mogła podobny efekt uzyskać za pomocą już posiadanych narzędzi. Część bardziej złożonych zabiegów może opierać się o presety fabryczne oraz unikalne funkcje wtyczek PSPaudioware, dlatego rekomendujemy - przynajmniej na czas szkolania - skorzystanie z wyjątkowej oferty przedłużonego triala. Bądź też przygotowany na to, że po szkoleniu być może nie będziesz już wyobrażał sobie pracy bez wtyczek PSPaudioware;)

Zupełnie szczerze, jestem spokojny o to, że Ty również szybko docenisz ich jakość i możliwości – zaufaj mi, to jedne z najlepszych wtyczek na tej planecie!

Wtyczki PSPaudioware znam jak własną kieszeń i w ramach warsztatów nauczę Cię nie tylko ich obsługi, ale także pokażę Ci jak efektywnie je wykorzystywać w pracy z różnymi źródłami dźwięku. Pokażę Ci także różne tricki, zaawansowane techniki i nieszablonowe zastosowania. Z warsztatów wrócisz wyposażony nie tylko we wtyczki, ale także w presety i projekty z ich wykorzystaniem, słowem – bazą pomysłów i narzędzi do realizacji kolejnych nagrań na najwyższym poziomie.

Kupując PSP TotalPack od razu, tj. w chwili zapisu na szkolenie zapłacisz tylko 999 zł brutto (FV VAT 23% na życzenie). Po rozpoczęciu szkolenia (jednak nie później niż 30 dni po jego zakończeniu) będziesz mógł kupić PSP TotalPack w promocyjnej cenie 1199 zł. Po upływie tego terminu obowiązuje regularna cena na stronie PSPaudioware (obecnie 1499 USD brutto/ok. 6000 zł brutto)

Jeśli się nie zdecydujesz na zakup od razu, w chwili rozpoczęcia szkolenia otrzymasz czasowy dostęp do wtyczek, który jednak wygaśnie po zakończeniu szkolenia.

Nie, ale w ramach ostatnich trzech sesji przewiduję konsultacje oraz analizę miksów każdego uczestnika. Przed ostatnimi trzema spotkaniami możesz wysłać mi ślady, które zaimportuję do programu DAW i postaram się zaproponować Ci dodatkowe zabiegi, które w największym stopniu pozwolą jeszcze poprawić brzmienie Twojego miksu. 

W przeciwieństwie jednak do weekendowych warsztatów stacjonarnych, gdzie przedstawiałem zmiksowane przez siebie nagrania uczestników, tym razem chodzi o to, abyś to Ty w oparciu o moje wskazówki na kolejnych sesjach (a łącznie spotkamy się aż 12 razy) w zaciszu własnych pracowni mógł/mogła szlifować swoje miksy różnych utworów. Spotkamy się aż 12 razy, co daje możliwość przekazania uwag, samodzielnej pracy i weryfikacji efektów tej pracy na kolejnych spotkaniach. W okresie pomiędzy sesjami w studiu będziesz mógł przesłać do mnie miks do konsultacji, aby uzyskać wskazówki co ewentualnie poprawić przed kolejnym spotkaniem online. 

Z każdych zajęć wrócić z pakietem presetów i ustawień, które opracujemy na warsztatach. Będziesz mógł /mogła je stosować w przyszłości we własnych projektach w dowolnym programie DAW.

Opinie uczestników

Miałem okazję brać udział w warsztatach organizowanych przez Maćka z miksu i masteringu w dniach 09-10 stycznia 2016 r. Jako że jestem osobą początkującą, miałem pewne obawy. Niesłusznie :) Cała materia została przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały (...). Dzięki warsztatom poznałem tajniki korzystania z kompresorów, EQ i pogłosów. Nauczyłem się używać stosownych wtyczek z głową, świadomie, nie zaś intuicyjnie. Na przykładach Maciej przedstawił nam sztuczki i tricki gwarantujące naszym nagraniom nowe życie (jasność, otwartość sceny, umiejętne wyważenie instrumentów, wypełnienie przestrzeni w sposób przyjemny dla słuchacza). Było to spotkanie owocujące nowymi znajomościami, wymianą doświadczeń, niezbędną wiedzą, nowym spojrzeniem na temat. Świetna atmosfera, solidnie przygotowane studio, pełne wsparcie prowadzącego. Każdy - niezależnie od poziomu i zainteresowań muzycznych - z pewnością „znalazł i zabrał” coś dla siebie. Nie było przynudzania, krytykanctwa, czy dyletanctwa. Pełen profesjonalizm. Z całą stanowczością - w oparciu o wrażenia własne oraz innych, zdecydowanie reprezentujących wyższy poziom uczestników - mogę Warsztaty i Maćka osobę polecić. Świetna robota (...). Gorąco polecam i… do zobaczenia! :) Z pozdrowieniami i podziękowaniami. (...)" (źródło: e-mail)
ADAM SORNEK
"Witaj Maćku, jestem bardzo zadowolony z warsztatów oraz miksu. Bardzo się cieszę również, że mogłem Cię poznać. Warto było poświęcić czas i środki, aby - jak to odczuwam - przeskoczyć "oczko w górę" w wielu aspektach związanych z produkcją muzyczną i inżynierią dźwięku.Twój mix/master mojego utworu (...) tak naprawdę mogłem ocenić "na spokojnie" dopiero na swoim zestawie odsłuchowym (Adam A7X oraz Behritone), bo mimo że pewnie nie dorasta Genelec`owi w żadnej mierze to jednak kwestia przyzwyczajenia robi swoje... Naprawdę świetnie to zrobiłeś :)" (źródło: e-mail)
PIOTR JAGIEŁŁO
"Bardzo dziękuję za świetnie przygotowane przez Ciebie tematy programu. Dzięki za profesjonalizm, zaangażowanie i niezawodność... oraz za "uchylenie drzwi" do - jak sądzę po warsztatach - do raczej niewyczerpanego banku Twoich pomysłów, które niewątpliwie spróbuję zastosować. Poza tym, wytworzyła się świetna atmosfera i trwała do końca, cenne (były) uwagi uczestników naszej grupy itd... Reasumując to dla mnie bardzo cenne doświadczenie. (...)" (źródło: e-mail)
MAREK CETNAROWSKI
"Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję!" (źródło: e-mail)
MICHAŁ OLSZEWSKI
"Dzięki za fajne warsztaty. Dla to mnie pierwsze takie spotkanie z tematem w pro-środowisku. Wyniosłem bardzo dużo ze spotkania w Efekturze i liczę, że jeszcze wpadnę na kurs Musoneo. W trakcie trzygodzinnej drogi do domu nie mogłem się doczekać, aż usiądę z powrotem do swojego sprzętu i skoryguję miksy wg nowo nabytego spojrzenia a przede wszystkim aż uwolnię je od radykalnego basu i morderczej kompresji na sumie!" (źródło: e-mail)
PIOTR HONIK
"Dzięki za super fajne warsztaty (...). Cieszę się, że przyjechałem (ze Szwecji - przyp. red.) bo raz że sporo nowej wiedzy a dwa że fajnie poznać nowych ludzi i wymienić zdania na wspólne tematy." (źródło: e-mail)
ANDRZEJ WIERZBICKI
"Cześć Maćku! Dziękuję Ci za przekazaną wiedzę oraz za miło spędzony czas. Fajnie było Cię w końcu poznać :-) (...) Zawsze chciałem wziąć udział w tych warsztatach, w końcu się udało :-)"(źródło: e-mail)
GRZEGORZ PODPORA
"Dzięki za super warsztaty i atmosferę. Fajnie było poznać tylu utalentowanych ludzi. Wiedzę którą zdobyłem już próbuje przelewać w praktyce (...). Teraz trochę inne spojrzenie na to wszystko-jeszcze raz potężne dzięki (...)!!!"(źródło: e-mail)
KRZYSZTOF CZARNECKI
"Dziękuję za świetną lekcję technik masteringu, aczkolwiek informacji było tyle naraz, że w drodze powrotnej mózg mi się zawiesił;) (...). Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkiego dobrego." (źródło: e-mail)
HENRYK TECLAW
"Dzięki Maćku za obszeeerne info i za warsztaty, które były dla mnie super doświadczeniem pod wieloma względami (...)." (źródło: e-mail)
PRZEMEK PUK
"Świetna atmosfera i pełen profesjonalizm prowadzącego. Z warsztatów wyciągnąłem bardzo dużo wiedzy. Polecam każdemu, kto tworzy muzykę bądź zajmuje się miksowaniem, niezależnie od gatunku." (źródło: e-mail)
JAKUB KUŚPIEL
"Bardzo dziękuję za warsztaty, wyniosłem z nich więcej niż przypuszczałem. Uważam, że odwaliłeś kawał super roboty i jesteśmy Ci za to niezmiernie wdzięczni! Dodam, iż pewne jest, że masz we mnie przyszłego uczestnika przyszłych warsztatów z produkcji i postaram się namówić kilku znajomych, którzy na pewno będą nimi zainteresowani." (źródło: e-mail)
SEBASTIAN WEIKUM
"Warsztaty oraz Twój miks mojego zarysu kawałka bardzo wiele mi pomogły! Zupełnie inaczej podchodzę teraz do miksu - nowe zabiegi, których nie robiłem oraz usystematyzowana wiedza, którą już posiadałem - także jestem bardzo zadowolony. Przesłuchałem i od razu wiem, że to jest ta separacja której szukam, super!" (źródło: e-mail)
ALEKSANDER KOWALCZYK
"Jeszcze raz dzięki za świetnie spędzony czas i wiedzę którą nam przekazałeś :)" (źródło: e-mail)
TOMASZ ROTKO
"Dzięki za ślady. U mnie brzmi to naprawdę fajnie. Rzeczywiście w swoim miksie zbyt ostrożnie potraktowałem górę. Podoba mi się również głębia w Twoim miksie. Muszę zwracać na to większą uwagę." (źródło: e-mail)
PIOTR CZUBIN
"Super! Dziękuję Ci bardzo za warsztaty, wiele się nauczyłem. Fajny pomysł z tym, żeby pracować z miksami uczestników. Pozwoliło mi to spojrzeć inaczej na swoją muzykę. Warto było przyjechać praktycznie z drugiego końca Polski :)" (źródło: e-mail)
TOMASZ MAZUR
"A warsztaty świetna sprawa, atmosfera i ludzie ludzie z pasją niezależnie od wieku - bardzo pozytywnie." (źródło: facebook)
SEBA SEBINCII
"Dzięki za świetne warsztaty. Gratuluje profesjonalnego podejścia i ogromu pracy, który włożyłeś w przygotowanie miksów.  Fajnie było poznać tylu utalentowanych ludzi. To wszystko motywuje do dalszych działań:)" (źródło: e-mail)
TOMASZ ROGOWSKI
"A warsztaty świetna sprawa, atmosfera i ludzie ludzie z pasją niezależnie od wieku - bardzo pozytywnie." (źródło: facebook)
SEBA SEBINCII
"Dzięki za świetne warsztaty. Gratuluje profesjonalnego podejścia i ogromu pracy, który włożyłeś w przygotowanie miksów. Fajnie było poznać tylu utalentowanych ludzi. To wszystko motywuje do dalszych działań:)" (źródło: e-mail)
TOMASZ ROGOWSKI
"Wielkie dzięki za warsztaty, było świetnie. Otworzyło mi to trochę uszy i pokazało jak zabierać się za miks, i to jedenaście razy! Z chęcią przyjrzę się kursom na musoneo." (źródło: e-mail)
JAKUB ZATAJ
"(...) dziękuję za możliwość udziału w warsztatach. Przywiozłem z nich kilka patentów, które na pewno wykorzystam w swoich miksach :)" (źródło: e-mail)
BARTOSZ GRZESIEK
"Dzięki Maćku za wszystko, pchnąłeś mnie w produkcji muzycznej o kilka lat świetlnych do przodu (...). W razie możliwości będę się starał również promować twoje kursy i warsztaty bo naprawdę dużo mi dały. Jeszcze raz dzięki serdeczne. Pozdrawiam." (źródło: e-mail)
ERNEST MANISZEWSKI
"Gorąco polecam. Byłem, świetna sprawa" (źródło: facebook)
PAWEŁ WAWRZEŃCZYK
"Polecam!" (źródło: facebook)
PAN AJKEN
"Jestem bardzo zadowolony z udziału w warsztatach (...). Bardzo chętnie skorzystam ze zniżki na kursy w musoneo.com. Życzę Ci, żeby twój portal rozrósł się do takich rozmiarów, że trudno Ci będzie nad tym zapanować :). Chętnie też wezmę udział w przyszłości w podobnych warsztatach jak te 21.03." (źródło: e-mail)
RAFAŁ BUCZEK
"Fajnie było poznać Ciebie, pogadać chwilkę z Maurizio oraz poznać klimat i akustykę profesjonalnego studia. Warsztaty prowadzone przez Ciebie są w bardzo fajny sposób. Wyczerpujące odpowiedzi, prezentacje, opis poszczególnych działań w naszych utworach itd. Dla mnie, przede wszystkim warsztaty były sprawdzianem zdobytej na przełomie ostatnich 2 lat wiedzy i umiejętności" (źródło: facebook)
QDELSKY
"Bardzo Ci Maćku dziękuję za wszystko co robisz i to, w jaki sposób dzielisz się swoją wiedzą. Te zajęcia uświadomiły mi, że ucho jest najlepszym doradcą i że absolutnie nie należy trzymać się sztywno pewnych zasad. " (źródło: e-mail)
WIKTOR LEWANDOWSKI
"Dzięki jeszcze raz za świetne warsztaty i potężną dawkę wiedzy, którą muszę teraz praktycznie "przemielić" i uporządkować :)" (źródło: e-mail)
PAWEŁ CHILCZUK
"(...) Twoje warsztaty z miksu i masteru uświadomiły mi, że na słabym oprogramowaniu i sprzęcie trace dość duzo czasu i jestem mocno ograniczony (...)" (źródło: e-mail)
MICHAŁ JASKUŁA
"Wrażliwość na charakter brzmienia i artykulację to dla mnie podstawa. Na pewno to masz i dzięki Tobie od razu zauważyłem, że lepiej słyszę. Interesujące zajęcia i ciekawe sugestie. Po prostu profesjonalne warsztaty!" (źródło: e-mail)
DAYVIDEM
"Wielkie dzięki za świetne i świetnie poprowadzone szkolenie. Mam nadzieję, że to nie był ostatni raz kiedy sie spotkaliśmy." (źródło: e-mail)
MARCIN ŻMUDA
"(...) jeszcze raz bardzo dziękuję za zaangażowanie w miks i mastering mojego kawałka i poprowadzenie warsztatów. Bardzo się cieszę, że udało mi się wziąć w nich udział i wiele się nauczyć." (źródło: e-mail)
PAWEŁ TYTŁAK
"(...) cześć Maciek, dziękuje za super warsztaty i atmosferę, wyciągam z nich wnioski i stwierdzam, iż dużo mi to pomogło, poznałem pewne zagadnienia o których nie wiedziałem. Zgranie fajne, analizuje je już od wczoraj, dzięki i pozdrawiam!" (źródło: e-mail)
KRZYSZTOF PROCEK
"Dzięki wielkie (za warsztaty), (ślady i zgrania) już pobrałem i wszystko super gra!" (źródło: e-mail)
DOMINIK LEHMNANN
"Dzięki wielkie, na pewno zapożyczę coś z Twoich pomysłów!" (źródło: e-mail)
SEBASTIAN KOSZMIDER
"Bardzo dziękuję za 2 dni wypełnione muzycznym skilem! Wiem nad czym pracować i co poprawić (…). Jeszcze raz wielkie DZIĘKI. Pozdro i do zobaczenia na TRASIE ;)"
DOMINIK WACŁAWSKI
"Warsztaty super, przede wszystkim podjąłem decyzję, że chcę zmiksować swój materiał samodzielnie. Przede mną trochę inwestycji w sprzęt i wtyczki. Na dniach pewnie też zacznę korzystać z Twoich kursów:)" (źródło: e-mail)
ŁUKASZ KURPIEWSI
"Cześć Maćku:) Ze swojej strony chciałbym powiedzieć że warsztaty które przygotowałeś i przeprowadziłeś były zawodowe. Dużo się dowiedziałem i z pewnością wiedzę tą wykorzystam do swoich kolejnych prac." (źródło: e-mail)
TOMASZ BERLIŃSKI
"Dzięki za mix i owocnie spędzony czas. Bardzo fajne, motywujące zajęcia. :)" (źródło: e-mail)
PIOTR SURMACZ
"Chciałbym Ci podziękować za ciekawe warsztaty, dowiedziałem się dużo rzeczy które będą mi przydatne nie tylko w procesie miksowania i masteringu, ale także na etapie robienia muzyki. Były to pierwsze tego typu zajęcia na których byłem, ale sądzę że nie ostatnie i być może jeszcze w tym roku zobaczymy się ponownie." (źródło: e-mail)
KUBA SZYMAŃSKI
"Dziękuję przede wszystkim za świetny kurs, dużo skorzystałem, jesteś jak chodząca muzykopedia :)" (źródło: e-mail)
BARTŁOMIEJ GWIAZDA
"Podsumowując, jeszcze raz Ci dziękuję za poświęcony czas, dziękuję również za super warsztaty ! Naprawdę sporo się nauczyłem i przełożyło się to już na moje miksy a to dopiero pierwszy tydzień wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce, z czasem zapewne będzie jeszcze lepiej. Życzę Ci wszystkiego dobrego i do zobaczenia być może jeszcze kiedyś na warsztatach lub poza nimi." (źródło: e-mail)
RAFAŁ TAMBOREK
"Chciałbym podziękować za szkolenie, dzięki któremu mogłem poznać warsztat kogoś doświadczonego. Mogłem porównać swoje poczynania, sprawdzić czy idę dobrą drogą w swoich pracach - co muszę zmienić, co poprawić, a co zostawić. Spotkanie było dla mnie bardzo pouczające. Na pewno będe się dalej rozwijał. (...) Jeszce raz dziękuję, no i do zobaczenia!"
MICHAŁ NOWAK
"Dzięki za super szkolenie!"
BARTOSZ SOBOCIŃSKI
"Ciesze się, że mogłem uczestniczyć w Twoich warsztatach, naprawdę dostałem ogromnego kopa do dalszej pracy nad miksami moich nagrań. :) Jak będziesz organizował kolejne warsztaty obowiązkowo daj znać. :)"
DAMIAN ZAPAŁA AKA ROY
"Warsztaty z Musoneo to nie tylko spektrum wiedzy, podany w przejrzysty i dogłębny sposób, ale równie fantastyczna praca nad miksem swojego utworu. Uwierzyłam w swoje możliwości i zrozumiałam, gdzie robiłam błędy. Bardzo Inspirująco!:)"
JOANNA ZUBRYCKA AKA MISS GOD