Kurs Mastering in the box

Kurs Mastering in the box

access_time 1h 32min 29sek
video_library 11 odcinków

Wykup dostęp do kursu

cena kursu
69,99 zł
Brutto
Subskrypcja tego kursu trwa przez 180 dni.
Dostęp do wszystkich >316 godzin kursów za jedyne 255 zł / 365 dni!

Kurs Mastering in the box - opis

Wykonanie masteringu nawet w dobrze wyposażonym studiu projektowym może być sporym wyzwaniem. Dlatego postanowiłem stworzyć zupełnie nowy kurs, w którym chciałem pokazać Ci, jak wdrożyć system pracy bazujący na porównaniach z nagraniami referencyjnymi oraz jak interpretować wyniki wskazań analizatora widma, goniometru, mierników poziomu średniego, spektrogramu, mierników korelacji itd. Pokażę Ci także jak już na etapie miksu zyskać większą kontrolę nad miksem oraz jak skonfigurować dowolny program DAW do finalnej obróbki.

Lista odcinków Kurs Mastering in the box

  1. Przygotowanie sesji pod mastering, praca z nagraniami referencyjnymi 1 access_time13min 0sek Przygotowanie sesji pod mastering, praca z nagraniami referencyjnymi
  2. Integracja narzędzi pomiarowych w pracy przy miksie i masteringu 2 Wykup dostęp access_time14min 31sek Integracja narzędzi pomiarowych w pracy przy miksie i masteringu
  3. Kiedy miks jest skończony? 3 Wykup dostęp access_time 6min 41sek Kiedy miks jest skończony?
  4. Kompresja na grupie perkusyjnej - jak ją stosować? 4 Wykup dostęp access_time 6min 26sek Kompresja na grupie perkusyjnej - jak ją stosować?
  5. Prezentacja łańcucha efektów masteringowych i korekcja na masteringu 5 Wykup dostęp access_time13min 16sek Prezentacja łańcucha efektów masteringowych i korekcja na masteringu
  6. Dlaczego korekcja barwy dźwięku stanowi ważny etap masteringu? 6 Wykup dostęp access_time 7min 52sek Dlaczego korekcja barwy dźwięku stanowi ważny etap masteringu?
  7. Kluczowe zabiegi korekcyjne 7 Wykup dostęp access_time 5min 28sek Kluczowe zabiegi korekcyjne
  8. Brzmienie płyty winylowej 8 Wykup dostęp access_time 6min 12sek Brzmienie płyty winylowej
  9. Kompresja pasmowa 9 Wykup dostęp access_time 9min 36sek Kompresja pasmowa
  10. Druga opinia 10 Wykup dostęp access_time 7min 28sek Druga opinia
  11. Saturacja i efektowne stereo 11 Wykup dostęp access_time 1min 59sek Saturacja i efektowne stereo

W kilku ostatnich latach nastąpił ogromny postęp i wielu wtyczkowych emulacji analogowych procesorów nie sposób odróżnić od ich pierwowzorów. Co więcej, wiele narzędzi programowych pozwala wykonać zabiegi masteringowe ze znacznie większą precyzją i w oparciu o zintegrowane narzędzia pomiarowe – dlatego na mastering in-the-box, czyli mastering w środowisku komputerowym, coraz częściej przestawiają się najsłynniejsze studia masteringowe, do niedawna pracujące wyłącznie w oparciu o urządzenia peryferyjne.

UWAGA: Niektóre z pojedynczych prezentowanych zabiegów mają subtelny wpływ na brzmienie (zwykle suma kilku zabiegów pozwala istotnie poprawić brzmienie miksu) dlatego zalecamy odsłuch na monitorach studyjnych i/lub za pomocą słuchawek przeznaczonych do profesjonalnej pracy przy miksowaniu i masteringu nagrań – prezentację wybranych modeli znajdziesz w naszych testach.  

Opisy odcinków

 

01. Przygotowanie sesji pod mastering, praca z nagraniami referencyjnymi.

 

Już w pierwszym odcinku zdradzam swój prawdopodobnie największy sekret! Opowiadam o tym, w jaki sposób grupuję ślady i przygotowuję sesję pod kątem dalszych prac masteringowych. Rozdzielam zabiegi wykonywane na sumie wszystkich śladów od tych stricte masteringowych. Podpowiadam, w jaki sposób skonfigurować sesję do porównań z nagraniami referencyjnymi, a także jak dobierać owe wzorce do porównań. To niezwykle istotny element pracy każdego realizatora dźwięku. Film zamyka obszerna sekcja dotycząca pracy z limiterem oraz optymalnego zapasu dynamiki podczas pracy nad miksem, pod kątem zapewnienia możliwie najlepszej jakości zgrania przed i po masteringu. Przedstawiam także zalecenia odnośnie bieżącej pracy nad miksem pod kątem ograniczenia zakresu zabiegów masteringowych do minimum – czyli wypracowania możliwie najlepszego brzmienia jeszcze na etapie miksowania śladów.

 

02. Integracja narzędzi pomiarowych w pracy przy miksie i masteringu

 

Pokazuję, w jaki sposób sprawdzić najważniejsze parametry miksu pod kątem uzyskania optymalnych wartości po załączeniu wyłącznie limitera na sumie w programie DAW. Obecnie bardzo istotne jest spełnienie zaleceń różnych serwisów streamingowych, dlatego wiele uwagi poświęcam ich prezentacji w praktyce. Prezentuję także narzędzie do łatwej weryfikacji zawartości niskich tonów na śladach innych niż stopa, bas czy tomy. Wykonuję pierwsze porównania z zaimportowanymi do sesji wzorcami muzycznymi. Demonstruję wykorzystanie narzędzie pomiarowych iZotope Insight 2 oraz analizatora widma, goniometru i mierników poziomu szczytowego czy średniego dostępnych w ramach aplikacji Steinberg Wavelab. Przedstawiam zalety wykorzystania zewnętrznego edytora dźwięku do porówań różnych wersji brzmieniowych finalizowanego nagrania.

 

03. Kiedy miks jest skończony?

 

Coraz częściej muzycy samodzielnie finalizują swoje nagrania. Jedną z najtrudniejszych decyzji przed jaką stają jest określenie momentu, w którym należy zakończyć prace nad miksem i przejść do etapu masteringu. Bardzo często o czytelności poszczególnych elementów decyduje umiejscowienie w panoramie i drobne korekty głośności. Pokazuję w jaki sposób testować różne wersje miksu, aby podjąć działania masteringowe z przekonaniem, że proporcje są optymalne.

 

04. Kompresja na grupie perkusyjnej - jak ją stosować?

 

Wykonywanie masteringu w ramach projektu DAW ma swoje zalety. Jednym z często stosowanych przeze mnie zabiegów pre-masteingowych jest kompresja bębnów lub grupy bębnów i basu. W tym filmie demonstruję wykorzystanie w praktyce fantastycznej emulacji VCA-65 marki Arturia. Osią tego odcinka jest seria porównań przed i po zastosowaniu kompresji na przykładach fragmentów zawierających głównie stopę i bas, następnie werbel oraz tylko perkusję z wyłączeniem basu. Na podstawie analizy przebiegu fali i innych narzędzi pomiarowych omawiam wpływ wykonywanych zabiegów na obwiednię sygnału oraz transjenty. Ostatnim etapem pracy jest sprawdzenie jak brzmią poddana kompresji grupa w kontekście całego miksu. Omawiam także szczegółowo finalne ustawienia kompresora, które są moim zdaniem optymalne w podobnych zastosowaniach.

 

05. Prezentacja łańcucha efektów masteringowych i korekcja na masteringu

 

Przywołuję widok większości efektów wtyczkowych wykorzystanych na etapie masteringu wraz z ich finalnymi ustawieniami. Dzięlę łańcuch pomiędzy wtyczki odpowiadające za korekty barwy, dynamiki, szerokości bazy stereo oraz docelowy poziom głośności, ustalony pod kątem publikacji w serwisach streamingowych. Rozłączam kolejno od końca wszystkie zastosowane procesory, żeby wyznaczyć ramy kolejnych części tego kursu.

 

Prezentację łańcucha rozpoczynam od przedstawienia ustawień korekcji w trybie mid-side wykonanej za pomocą emulacji modułu z konsolety Trident.  Podpowiadam jak radzić sobie z nadmiarem niskich tonów z pomocą filtrów liniowo-fazowych, a także jak ocieplić barwę miksu poprzez zastosowanie emulacji nasycenia taśmy analogowej, z rozmaitymi jej funkcjami. Reguluję szybkość przesuwu taśmy, stopień jej nasycenia, przesłuchy, ilość wysokich tonów oraz stabilność mechanizmów napędowych w celu uzyskania ciepłego, okrągłego brzmienia nagrania.

 

06. Dlaczego korekcja barwy dźwięku stanowi ważny etap masteringu?

 

Precyzyjny dobór odpowiednich ustawień korekcji to chyba najtrudniejsza rzecz do wykonania na etapie masteringu. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że wymaga dużego doświadczenia i “osłuchania”, znajomości danej stylistyki i wymogów różnych gatunków muzycznych. Po drugie warunki domowych a nawet komercyjnych pracowni często ustępują warunkom pieczołowicie zaprojektowanych i zaadptowanych akustycznie studiów masteringowych. W tym filmie podpowiadam jak uzyskać dobre rezultaty nawet w warunkach dalekich od idealnych. Dzielę się także swoimi doświadczeniami w słuchaniu nagrań za pomocą konsumenckich zestawów głośnikowych oraz słuchawek. Zdradzam, dlaczego odsłuch monitorowy zwykle stanowi główne źródło dźwięku podczas masteringu oraz w jaki sposób pomocniczo korzystać z dobrych słuchawek.

 

 

07. Kluczowe zabiegi korekcyjne

 

Dlaczego w moim racku z efektami jest nie jeden a kilka korektorów? Po prostu ze względu na ich własności i brzmienie korzystam zwykle z różnych wtyczek. Do precyzyjnych, chirurgicznych korekt i eliminacji rezonansów zwykle sięgam po korektory cyfrowe i/lub liniowo-fazowe. Bardzo często w przypadku porównań przed i po masteringu mówi się efekcie "zdejmowania kurtyny" z nagrania. Prezentuję w szczegółach ustawienia korektora iZotope Ozone 9. W filmie zastanawiam się także na tym, jak zachować równowagę pomiędzy dużą ilością niskich i wysokich częstotliwości, aby zapewnić miękkie i przyjemne dla ucha brzmienie.

 

08. Brzmienie płyty winylowej

 

Założeniem prezentowanego projektu było uzyskanie miękkiego brzmienia, kojarzonego często z nagraniami z płyt winylowych. W tym celu wykorzystałem wtyczkowy procesor Abbey Road Vinyl firmy Waves, sprawdzając jak mógłaby brzmieć matryca, a jak już wytłoczona płyta winylowa. Aplikuję w sposób subtelny niedoskonałości tego nośnika, by uzyskać nieco ciekawsze i cieplejsze brzmienie.

 

09. Kompresja pasmowa

 

Kiedy już barwa miksu wydaje się uporządkowana, odpowiednio ciepła, jasna i pozbawiona ostrości czy rezonansów, przechodzę do kompresji. Aby uzyskać bardzo efektowne brzemienie basu tym razem sięgam po kompresor pasmowy PSP oldTimer MB. Prezentuję ustawienia, dzięki którym najniższe pasmo w sposób kontrolowany zostaje uwypuklone na etapie finalnej obróbki. Określam optymalny moim zdaniem poziom nasycenia lampowego.

 

10. Druga opinia

 

Na koniec wyciągam asa z rękawa. Prezentuję w praktyce wykorzystanie wtyczek Bassroom i MixRoom firmy Mastering The Mix. Zasada działania obu wtyczek jest prosta. Oprogramowania słucha naszego miksu i porównuje go ze wskazanymi wzorcami, sugerując korekcję która zbliży brzmienie naszego miksu do brzmienia wzoraca. Wtyczki Bassroom i Mixroom są idealnie komplementarne, gdyż zakres regulacji w przypadku pierwszej sięga częstotliwości 350 Hz, podczas gdy drugiej ropoczyna się od tejże częstotlwości i rozciągana w górę na resztę pasma słyszalnego. Wefykuję rekomendacje co do filnanych korekt, które powstają na postawie analizy przez oprogramowanie wybranego przeze mnie nagrania referencyjnego w stylistyce Synthwave. Pamiętając o tym, że każde nagranie jest inne, decyduję się na drobną korektę w najniższym paśmie, mimo wcześniejszej korekcji.

 

11. Saturacja i efektowne stereo

 

Omawiam ostatnie zabiegi masteringowe przez zastosowaniem limitera, który wykorzystam do ustalenie docelowego poziomu średniego nagrania. Sprawdzam, czy zawężenie lub poszerzenie bazy stereo w wybranych pasmach może przynieść korzyści i sprawić, że nagranie będzie prezentować się efektowniej w osłuchu głośnikowym. W tym celu wykorzystuję wtyczkę Imager marki iZotope. Porównuję brzmienie przed i po zastosowanym zabiegach, aby sprawdzić czy i jaki wpływ mają na ogólną równowagę pasmową. 

Dostęp do wszystkich >316 godzin kursów za jedyne 255 zł / 365 dni!
+ GRATIS wszystkie nowe kursy

Naucz się z nami obsługi oprogramowania, poznaj tajniki miksu i masteringu!