W tym kursie prezentujemy pełne spektrum efektów typu delay, korzystając wyłącznie z darmowych wtyczek, z których większość jest dostępna zarówno na komputery PC, jak i MAC.
Delay to jeden z pierwszych efektów, jakie stosowano podczas realizacji nagrań. Krótkie echo na wokalu to znak rozpoznawczy rockabilly, taśmowy delay w pętli sprzężenia zwrotnego to fundament głębokich dubowych rytmów oraz reggae. Bez linii opóźniających, bo tak nazywa się pojedyncze efekty tego typu, nie byłoby charakterystycznych efektów specjalnych używanych w filmach science-fiction z lat 60. i 70. Efekty tego typu są także nierozerwalnie związane z syntezatorami niemal od samego początku ich istnienia.
DDL (ang. digital delay line) to nie tylko echo i odbicia synchronizowane z tempem, ale także bogata grupa efektów modulacyjnych. W oparciu o opóźnienia i ich przekształcenia powstaje większość algorytmów typu chorus, flanger, vibrato, slap back czy metaliczny efekt odbić w tunelu.
Ze stosowaniem DDL (digital delay line) wiąże się wiele zjawisk fizycznych oraz psycho-akustycznych, jak choćby efekt Haasa. Nakładanie dźwięków opóźnionych względem siebie skutkuje zmianami ich charakterystyki pasmowej, a w połączeniu z ustawieniami w panoramie wpływa także na pozorne umiejscowienie źródła dźwięku itd. Wreszcie delay to prawdopodobnie najpotężniejsze narzędzie kreowania przestrzeni w nagraniach stereofonicznych, które często w większym stopniu niż inne efekty decydują o tym, że postrzegamy dane nagranie jako zrealizowane w sposób profesjonalny. Pokażemy Wam, w jaki sposób ustalić zakres, prędkość a nawet kształt modulacji czasu opóźnienia, aby uzyskać całą masę ciekawych efektów.
UWAGA! Po raz pierwszy wszystkie prezentacje prowadzimy wyłącznie w oparciu o starannie wyselekcjonowane, darmowe procesory wtyczkowe. Nie ma więc żadnego znaczenia, jaki program DAW wybierzesz! Wszystkie prezentowane przez nas ustawienia i triki będziesz mógł zastosować w swoich nagraniach po zainstalowaniu wskazanych przez nas darmowych narzędzi!