Dlaczego warto używać markerów w aranżacji?

Odcinek kursu dostępny po wykupieniu subskrypcji.

UWAGA: odcinek jest darmowy, ale wygamane jest logowanie (rejestracja darmowa)
 

W jaki sposób korzystać z makerów?

Każdy program DAW pozwala nam oznaczyć dowolne miejsca w arażacji znacznikami, a także narzędzia pozwalające nam poruszać się po aranżacji pomiędzy już wstawionymi znacznikami. To mogą być przyciski dla klawiaturze numerycznej (patrz. odc. markery w Cubase czy obsługa transportu i markerów w Studio One), niekiedy nawet przyciskom do przemieszczania się do części oznaczonych poprzednimi i kolejnymi markerami można przyporządkować komunikaty MIDI (patrz. Sprawne poruszanie się po oknie aranżacji w Ableton Live). Wystarczy ustalić tempo utworu i wstawić markery z początkiem taktów otwierających kolejne części utworu, takie jak intro, zwrotka, refren, break, chorus (czy breakdown i drop jeśli wolicie;)

 

Jak markery pomagają miksować?

Markerami można oznaczać nie tylko poszczególne części utworu, ale także pojawienie się określonych efektów, pętli rytmicznyczh w przejściach czy fraz wokalnych. Innym słowy znaczniki przydadzą się w wszystkich punktach aranżacji, od których będziemy chcieli uruchamiać odtwarzanie w celu obróbki danego instrumentu. Oczywiście dla wygody możemy nawet zapętlić sobie dany fragment, by dokonać precyzyjnych ustawień korekcji czy kompresji.  

 

Jak stosować markery w praktyce?

Jeśli chcesz zobaczyć, jak zwykle analizuję utwór i w jakich miejscach wstawiam markery i dlaczego, obejrzyj koniecznie odc. 4 kurs Miksowanie Muzyki Elektronicznej w Praktyce (film pt. Analiza aranżacji i grupowanie śladów)

 

UWAGA UŻYTKOWNICY ABLETON PUSH 1 I 2:

W tym filmie prezentuję niezwykle użyteczną wtyczkę Push2Arrange Mode. Ta kosztujące jedyne 6,66 Eur wtyczka Max4Live zamieni wasz kontroler w pełnoprawny wieloślad, dając Wam możliwość łatwego przełączania się pomiędzy widokami sesji i aranżacji, a także przewijania sesji?

 

WARSZTATY MIX & MASTER: 

https://musoneo.com/pl/page/24/Masterclass

Lista odcinków Jak przygotować ścieżki do miksu?

  1. Co to jest stem-mastering? 1 Wykup dostęp access_time 5min 42sek Co to jest stem-mastering?
  2. Jakie nazwy nadać ścieżkom 2 Wykup dostęp access_time 3min 0sek Jakie nazwy nadać ścieżkom
  3. Jakie kolory nadać ścieżkom? 3 Wykup dostęp access_time 2min 8sek Jakie kolory nadać ścieżkom?
  4. Czy i jak grupować ślady? 4 Wykup dostęp access_time 6min 40sek Czy i jak grupować ślady?
  5. Jaki zapis dynamiki w miksie warto zachować? 5 Wykup dostęp access_time 2min 17sek Jaki zapis dynamiki w miksie warto zachować?
  6. Dlaczego warto używać markerów w aranżacji? 6 Wykup dostęp access_time 3min 10sek Dlaczego warto używać markerów w aranżacji?
  7. Jak pracować z nagraniami referencyjnymi? 7 Wykup dostęp access_time 4min 11sek Jak pracować z nagraniami referencyjnymi?

Dostęp do wszystkich >267 godzin kursów za jedyne 255 zł / 385 dni!
+ GRATIS wszystkie nowe kursy

Naucz się z nami obsługi oprogramowania, poznaj tajniki miksu i masteringu!