Co to jest stem-mastering?

Odcinek kursu dostępny po wykupieniu subskrypcji.

Co to jest mastering?

Jak pewnie już wiesz, mastering co do zasady wykonuje się na stereofonicznym zgraniu, będącym finalnym miksem utworu. Zgrywając miks należy wyłączyć zwykle wszystkie efekty „na sumie”, czyli na szynie sumującej oznaczonej w DAW jako „master”. Wyjątkiem może być jedynie sytuacja w której miksowaliśmy „do kompresora”, stosując tzw. Buss-Compressor (więcej na ich temat znajdziesz w darmowym filmie dot. kompresorów typu VCA: https://musoneo.com/pl/courses/27/episode/611/Kompresory-typu-VCA). Dobrym zwyczajem jest pozostawienie kilku decybeli „zapasu”, w innym wypadku inżynier masteringu będzie musiał rozpocząć pracę od ściszenia naszego miksu, aby dokonać jego korekcji itd.

 

Czym różni się stem-mastering od masteringu?

Stem-mastering natomiast to mastering na grupach śladów, czasem może być podkład (wersja instrumentalna utworu) oraz wokale z efektami (wersja taka jest często określana jako a capella), innym razem można zgrupować ślady wg instrumentów, bębny, bas, instrumenty smyczkowe, efekty, elementy harmoniczne i melodyczne. Mój dobry znajomy Grzegorz Piwkowski prowadzący High End Audio żartował nawet, że to do pewnego stopnia to „przenoszenie na masteringowca odpowiedzialności na miks”, bo… trudno nie zgodzić się z tym, że dobry miks powinien cechować się idealnymi proporcjami i brzmieć bardzo dobrze nawet bez żadnej obróbki!

 

Czym różni się stem-mastering od miksu?

W przypadku stem-masteringu zwykle nie stosuje się już żadnych zabiegów produkcyjnych ani automatyki (co z kolei często robi się „na miksie”). Jeśli jednak wierzysz, że Twój miks jest świetny, ale może zyskać jeszcze 1% brzmienia na delikatnej obróbce za pomocą wtyczkowej czy sprzętowej saturacji oraz precyzyjnej redukcji rezonansów itp., to warto spróbować takiego rozwiązania. Osoba zajmują się masteringiem może wówczas delikatnie poprawić brzmienie poszczególnych źródeł dźwięku, co nie wyłącza obróbki łącznej sumy wszystkich grup śladów. Takie rozwiązanie pozwala na odrobinę głębszą ingerencję w brzmienie całości, ale nie należy oczekiwać istotnej poprawy samego miksu.

 

W tym filmie jednak chciałbym przede wszystkim przedstawić zalety pracy z niepogrupowanymi śladami, które zostały jednak zgrane z efektami. Czy nadal jest to stem-matering czy jeszcze miks? Zapraszam do dyskusji na Fb Musoneo

 

Polecane filmy

Jeśli pojęcie masteringu jest dla Ciebie zupełnie, to polecam darmowy film/wstęp do pierwszego mojego kursu Mastering z iZotope Ozone 5, gdzie wyjaśniam skąd Co to jest mastering? Jaki jest cel masteringu? Mastering - proces twórczy czy techniczny?

https://musoneo.com/pl/courses/12/episode/230/Wprowadzenie-do-masteringu

 

WARSZTATY MIX & MASTER: 

https://musoneo.com/pl/page/24/Masterclass

Lista odcinków Jak przygotować ścieżki do miksu?

  1. Co to jest stem-mastering? 1 Wykup dostęp access_time 5min 42sek Co to jest stem-mastering?
  2. Jakie nazwy nadać ścieżkom 2 Wykup dostęp access_time 3min 0sek Jakie nazwy nadać ścieżkom
  3. Jakie kolory nadać ścieżkom? 3 Wykup dostęp access_time 2min 8sek Jakie kolory nadać ścieżkom?
  4. Czy i jak grupować ślady? 4 Wykup dostęp access_time 6min 40sek Czy i jak grupować ślady?
  5. Jaki zapis dynamiki w miksie warto zachować? 5 Wykup dostęp access_time 2min 17sek Jaki zapis dynamiki w miksie warto zachować?
  6. Dlaczego warto używać markerów w aranżacji? 6 Wykup dostęp access_time 3min 10sek Dlaczego warto używać markerów w aranżacji?
  7. Jak pracować z nagraniami referencyjnymi? 7 Wykup dostęp access_time 4min 11sek Jak pracować z nagraniami referencyjnymi?

Dostęp do wszystkich >263 godzin kursów za jedyne 255 zł / 385 dni!
+ GRATIS wszystkie nowe kursy

Naucz się z nami obsługi oprogramowania, poznaj tajniki miksu i masteringu!