Co to jest mastering?
Jak pewnie już wiesz, mastering co do zasady wykonuje się na stereofonicznym zgraniu, będącym finalnym miksem utworu. Zgrywając miks należy wyłączyć zwykle wszystkie efekty „na sumie”, czyli na szynie sumującej oznaczonej w DAW jako „master”. Wyjątkiem może być jedynie sytuacja w której miksowaliśmy „do kompresora”, stosując tzw. Buss-Compressor (więcej na ich temat znajdziesz w darmowym filmie dot. kompresorów typu VCA: https://musoneo.com/pl/courses/27/episode/611/Kompresory-typu-VCA). Dobrym zwyczajem jest pozostawienie kilku decybeli „zapasu”, w innym wypadku inżynier masteringu będzie musiał rozpocząć pracę od ściszenia naszego miksu, aby dokonać jego korekcji itd.
Czym różni się stem-mastering od masteringu?
Stem-mastering natomiast to mastering na grupach śladów, czasem może być podkład (wersja instrumentalna utworu) oraz wokale z efektami (wersja taka jest często określana jako a capella), innym razem można zgrupować ślady wg instrumentów, bębny, bas, instrumenty smyczkowe, efekty, elementy harmoniczne i melodyczne. Mój dobry znajomy Grzegorz Piwkowski prowadzący High End Audio żartował nawet, że to do pewnego stopnia to „przenoszenie na masteringowca odpowiedzialności na miks”, bo… trudno nie zgodzić się z tym, że dobry miks powinien cechować się idealnymi proporcjami i brzmieć bardzo dobrze nawet bez żadnej obróbki!
Czym różni się stem-mastering od miksu?
W przypadku stem-masteringu zwykle nie stosuje się już żadnych zabiegów produkcyjnych ani automatyki (co z kolei często robi się „na miksie”). Jeśli jednak wierzysz, że Twój miks jest świetny, ale może zyskać jeszcze 1% brzmienia na delikatnej obróbce za pomocą wtyczkowej czy sprzętowej saturacji oraz precyzyjnej redukcji rezonansów itp., to warto spróbować takiego rozwiązania. Osoba zajmują się masteringiem może wówczas delikatnie poprawić brzmienie poszczególnych źródeł dźwięku, co nie wyłącza obróbki łącznej sumy wszystkich grup śladów. Takie rozwiązanie pozwala na odrobinę głębszą ingerencję w brzmienie całości, ale nie należy oczekiwać istotnej poprawy samego miksu.
W tym filmie jednak chciałbym przede wszystkim przedstawić zalety pracy z niepogrupowanymi śladami, które zostały jednak zgrane z efektami. Czy nadal jest to stem-matering czy jeszcze miks? Zapraszam do dyskusji na Fb Musoneo
Polecane filmy
Jeśli pojęcie masteringu jest dla Ciebie zupełnie, to polecam darmowy film/wstęp do pierwszego mojego kursu Mastering z iZotope Ozone 5, gdzie wyjaśniam skąd Co to jest mastering? Jaki jest cel masteringu? Mastering - proces twórczy czy techniczny?
https://musoneo.com/pl/courses/12/episode/230/Wprowadzenie-do-masteringu
WARSZTATY MIX & MASTER: