Współczesna muzyka elektroniczna zapewne nie rozwinęłaby się tak bardzo, gdyby nie tzw. grooveboksy.
Groovebox – to sprzętowe urządzenie służące tworzeniu kompletnych elektronicznych utworów muzycznych w oparciu o zaprogramowane sekwencje rytmiczne, harmoniczne i melodyczne; zwykle wyposażone w dużą liczbę fizycznych regulatorów, umożliwiających wykonywanie muzyki na żywo, w warunkach koncertowych. Określenie groovebox wprowadziła do obiegu firma Roland tworząc MC-303, które zapoczątkowało serię urządzeń dedykowaną dj-om, producentom muzycznym i amatorom pragnącym tworzyć muzykę house i techno.
Dodatkowe info | zastosowania
I choć już w latach 70 i 80 powstało wiele syntezatorów analogowych z rozbudowanymi sekwencerami i maszyn perkusyjnych takich jak Roland TR-909 i TR-808, które przyczyniły się do powstania muzyki house i techno, dopiero rozwój technologii cyfrowych umożliwił tworzenie małych urządzeń, które łączyły w sobie rozbudowane moduły brzmienie z sewkencerem do tworzenia kompletnych aranżacji.
Najbardziej rozbudowane grooveboksy takie jak AKAI MPC X czy FORCE lub Native Instruments Maschine w wersji z plusem w istocie niewiele ustępują możliwościami aplikacjom komputerowym. Bardzo często to wyspecjalizowane komputery działające w oparciu powszechnie dostępne procesory instalowane w laptopach i dedykowane oprogramowanie. Aranżacje możemy budować nie tylko w oparciu o pojedyncze próbki i dźwięki syntezatorowe, ale także pętle których tempo jest automatycznie dopasowywane do tempa projektu – podobnie jak w systemach komputerowych.
Charakterystyczną cechą grooveboksów jest możliwość zapisywania kompletnych aranżacji wraz z samplami i barwami użytymi podczas ich kreacji, a także wprowadzania dużej ilości modulacji podczas gry na żywo, w tym także ingerencji w strukturę utworu, np. poprzez zmianą kolejności sekcji lub wyciszanie poszczególnych partii. Większość tego typu urządzeń jest wyposażona w dużą liczbę regulatorów, przycisków czy padów.
Na rynku są także dostępne mniejsze, relatywnie niedrogie urządzenia o zaskakująco dużych możliwościach. Dobrym przykładem może być Novation Circuit, Roland MC-101 czy Polyend Tracker. Interesujące odmiany grooveboksów oferują także firmy Elektron i Teenage Engineering.