Kontrola dynamiki to jedno z podstawowych zadań każdego realizatora dźwięku. Pytanie jak określa się zakres dynamiki?
Zakres dynamiki – to różnica określona w decybelach pomiędzy najcichszym a najgłośniejszym poziomem dźwięku jaki może przetworzyć dany układ dźwiękowy bez wprowadzania szumów i zniekształceń;
Większość instrumentów pozwala wydobywać dźwięki o zróżnicowanej głośności, np. fortepian. Partie fortepianowe potencjalnie odznaczają się ogromną dynamiką, dźwięk wytworzony poprzez ledwie muśnięty klawisz może różnić się od uderzonego z pasją akordu o nawet 120 dB. Oznacza to, że bardzo wiele zależy od techniki gry i artykulacji. Pianista może z łatwością grać oszczędnie i delikatnie, jak i gęsto i mocno.
W systemach notacji muzycznej używa się następujących oznaczeń, gdzie f oznacza forte, czyli głośno, a p oznacza piano, czyli cicho.
W zapisie MIDI w sekwencerach DAW dynamikę określa parametr Velocity i jest on mierzony w skali od 1 do 127, gdzie 127 oznacza najwyższą wartość, najsilniejsze uderzenie w pad czy klawiaturę.
Wiele urządzeń pozwala także zablokować dynamikę na określonym poziomie, co ułatwia wprowadzanie uderzeń o tej samej głośności.
Alternatywnie grooveboksy i kontrolery wyposażane w pady oferują czasem tryb 16 Velocity, w którym każdemu z 16 padów przyporządkowana jest inna wartość Velocity. Dzięki temu możemy np. wprowadzić naprzemiennie słabsze i mocniejsze uderzania przy programowaniu partii talerzy.
Dynamika to także jeden z najistotniejszych parametrów interfejsów audio określający ich możliwości w zakresie precyzji rejestracji i odtwarzania dźwięku. Najlepsze urządzenia przeznaczone do profesjonalnych zastosowań oferują zakres dynamiki na wejściach i wyjściach rzędu 120 i więcej, co przekłada się nie tylko na jakość nagrań, ale także postrzeganą przez nas szczegółowość dźwięku podczas odsłuchu.
Pod kątem dynamiki ocenia się także nagrania. Dynamika wielu nagrań orkiestrowych sięga kilkudziesięciu dB, podczas gdy w nagraniach jazzowych to zwykle kilkanaście dB a w nagraniach elektronicznych i muzyce rockowej różnice pomiędzy głośnymi i cichymi fragmentami mogą nie przekraczać zaledwie kilku dB.