Sterowniki to klucz do sprawnej obsługi cyfrowego dźwięku!
Chciałbyś tworzyć muzykę i zastanawiasz się czy możesz do tego wykorzystać swojego laptopa czy może potrzebujesz do takich zastosowań zewnętrznego urządzenia, w tym krótkim filmie postaram się pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
Sterowniki interfejsu audio – oprogramowanie dołączane do interfejsu audio zapewniające jego odpowiednią komunikację z komputerem, w szczególności umożliwiające rejestrację i odtwarzanie dźwięku z wykorzystaniem wszystkich dostępnych fizycznych wejść i wyjść. Wybór dedykowanych sterowników to zwykle pierwszy etap konfiguracji oprogramowania muzycznego do pracy z dźwiękiem.
I choć część interfejsów audio może nam posłużyć do odtwarzania dźwięku z komputera w oparciu o sterowniki systemu operacyjnego lub uniwersalne sterowniki ASIO4ALL na komputerach PC (więcej na temat ASIO4ALL powiem w odrębnym filmie), to oprogramowanie stworzone przez producenta urządzenia zwykle zapewni jego optymalne działanie, w tym przetwarzanie dźwięku z możliwie najmniejszymi opóźnieniami, czyli powala ograniczyć tzw. latencję.
Można więc powiedzieć, że sterowniki audio umożliwiają wykorzystanie komputera w roli instrumentu generującego dźwięk w czasie rzeczywistym, bez trzasków, przerw w odtwarzaniu dźwięku itd. Zwykle czas od podania dźwięku na wejście urządzenia do uzyskania na wyjściu dźwięku przetworzonego np. przez efekty w programie muzycznym waha w granicach od ok. 4 do ok. 10 ms, w zależności od urządzenia i częstotliwości próbkowania. Jakość sterowników audio wprost przekłada się na stabilność działania całego studia nagrań opartego o komputer.
Sterowniki audio oraz możliwa do uzyskania we współpracy z nimi najniższa latencja to także istotne kryterium oceny samych interfejsów. W większości wypadków wyniki będą bardzo zbliżone, jeśli jednak zamierzasz wybijać rytmy na scenie lub wykorzystać komputer w roli generatora dźwięków fortepianu lub procesor efektów, Twoich wymagań mogą nie spełnić wszystkie produkty, które do stabilnego działania potrzebują ustawień przy których latencja samego wyjścia przekracza 8-10 milisekund. Na szczęście dotyczy to bardzo niewielkiej grupy urządzeń, najczęściej dostępnych na rynku wtórnym lub spełniających rolę inną niż typowy interfejs audio (np. mikserów do realizacji koncertów live)
I jeszcze jedno. Zdecydowana większość interfejsów może pracować zarówno z komputerami PC i Mac, ale przeszłości część firm tworzyła interfejsy przeznaczone wyłącznie do pracy z komputerami Apple, jak np. starsze modele Universal Audio czy Focusrite Clarett na złączach Thunderbolt. Dlatego zawsze warto upewnić się przed zakupem.
Na musoneo.com znajdziesz testy różnych interfejsów audio, m.in. marek Focusrite, Arturia, Native Instruments czy RME. Dowiesz się z nich jaka jest najniższa możliwa do uzyskania latencja dla danego urządzenia.
Polecam także kurs pt. Jaki komputer do produkcji muzycznej?