Automatyzacja parametrów to niezwykle istotny element nowoczesnej produkcji muzyki elektronicznej
Automatyzacja – w kontekście produkcji muzycznej odnosi się do metod zapisu zmian w czasie parametrów ścieżek, instrumentów i efektów; Zapisane zmiany np. głośności, umiejscowienia dźwięku w panoramie czy parametrów barwy są odczytywane podczas odtwarzania sesji
Większość kompozycji elektronicznych ma charakter blokowy. Bez płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi częściami utworu, muzyka wydaje się być mechaniczna i nudna. Nawet drobne zabiegi, polegające na chwilowym włączeniu efektu lub płynne zmiany podstawowych parametrów, jak głośność czy umiejscowienie w panorami, mogą bardzo pomóc w budowaniu napięcia w muzyce i jego rozwiązywaniu.
Niemal każdy program DAW poza prostymi liniami pozwala nam tworzyć zapis złożony z rozmaitych przebiegów, w tym sinusoidalnych czy pulsacyjnych.
I choć automatyzację możemy wprowadzić za pomocą myszki, w wielu wypadkach jej wprowadzenie za pomocą kontrolera MIDI okazuje się szybsze i bardziej satysfakcjonujące.
Wiele wtyczek filtrujących jest wyposażana w generatory przebiegów oraz sekwencery, co umożliwia wprowadzenie rytmicznych zmian, które urozmaicają zaprogramowane rytmy i inne partie.
Niektóre systemy tworzenia muzyki oraz grooveboksy umożliwiają dokonywanie zmian dziesiątek parametrów jednocześnie za pomocą pojedynczych przycisków. W przypadku Maschine możemy zapisywać je pod postacią tzw. scen i przywoływać za pomocą padów, co można wykorzystać w trakcie gry na żywo.