Normalizacja poziomu średniego

Odcinek kursu dostępny po wykupieniu subskrypcji.

Normalizacja poziomu średniego (transkrypt)

W międzyczasie został podmieniony jeden utwór i doszliśmy do wniosku, że jednak będziemy dążyli do tego, żeby wszystkie utwory miały podobną głośność. Tak się składa, że na pokładzie WaveLab'a jest bardzo fajna funkcja, która niezwykle ułatwia ten proces, bo zobaczcie, mamy tutaj pewne różnice pomiędzy poziomem szczytowym, głównie wynikające z chęci zadbania o tak zwany poziom true peak, czyli ten poziom po interpolacji, ale nadal niektóre utwory rzeczywiście są głośniejsze. Często tak jest w przypadku składanek albo w przypadku płyty, na którą składają się utwory niejako z różnych epok zespołu, realizowane w różnym czasie albo przez różnych realizatorów, masterowane w różnych studiach, więc mają różne poziomy średnie. A zatem można po prostu zrezygnować z windowania poziomu wszystkich klipów na rzecz równomiernego poziomu. Jeżeli mówimy tutaj o różnicach rzędu dwóch, trzech decybeli, myślę, że nie ma z tym problemu. Ewentualnie, jeżeli utwór miałby się znaleźć na składance, no to znów warto byłoby wtedy dostarczyć ten oryginalny, głośny master, nieściszony. Ale w przypadku płyty można sobie na to pozwolić. W zasadzie różnica będzie taka, jak gdyby ktoś w samochodzie ustawił sobie głośność, na przykład na 46, zamiast na 44, więc z punktu widzenia użytkownika nie będzie różnicy, a jednak odsłuch będzie bardziej komfortowy.

A więc zobaczcie, w zakładce Process mamy takie narzędzie, które nazywa się Meta Normalizer, pokazywałem je już wcześniej i można po prostu klipy znormalizować, albo do najgłośniejszego, albo do konkretnej wartości. Ja wybrałem sobie minus 11 LUFS, przy czym poziom True Peak ustalam na maksymalnie minus 0,2. No i po wciśnięciu przycisku Apply możecie zobaczyć, jak zmieni się poziom poszczególnych klipów, przy czym ostatni, zremasterowany przeze mnie jako live'owy, jest najdelikatniej realizowany, ale tutaj również poziom przyczytowy nie powinien przekroczyć tego minus 0,2 dBTP.

Teraz możemy też sprawdzić w jednej z zakładek, nie pamiętam już w której, jaki dokładnie będzie ten, ten poziom, zaraz zobaczymy, to będzie tutaj, o zobaczcie, tutaj dokładnie teraz widać, o ile został ściszony poziom poszczególnych nagrań. Bardzo zabawne jest to, że korekta ostatniego nagrania wynosi jedną, jeśli dobrze widzę, tysięczną decybela. Także ten wybrany przeze mnie intuicyjnie poziom minus 11 w LUFS jest dokładnie taki, jak powinien. Możemy teraz komisyjnie posłuchać fragmentów nagrań, zobaczyć, czy rzeczywiście wydają nam się podobnie głośne. Wydaje mi się, że jest naprawdę bardzo fajnie.

Lista odcinków Tworzenie obrazu DDP płyty CD Clödie

  1. Import plików audio i ich analiza 1 access_time 4min 49sek Import plików audio i ich analiza
  2. Dopasowanie poziomu True Peak dBTP 2 Wykup dostęp access_time 3min 50sek Dopasowanie poziomu True Peak dBTP
  3. Mastering a zmiany poziomu średniego 3 Wykup dostęp access_time 3min 14sek Mastering a zmiany poziomu średniego
  4. Mastering nagrania akustycznego 4 Wykup dostęp access_time 7min 28sek Mastering nagrania akustycznego
  5. Mastering nagrania rejestrowanego na żywo 5 Wykup dostęp access_time 5min 15sek Mastering nagrania rejestrowanego na żywo
  6. Remsatering w celu podniesienia poziomu 6 Wykup dostęp access_time 3min 33sek Remsatering w celu podniesienia poziomu
  7. Tworzenie obrazu DDP plyty CD 7 Wykup dostęp access_time 9min 23sek Tworzenie obrazu DDP plyty CD
  8. Sztuka tworzenia ściszeń i zgłośnień 8 Wykup dostęp access_time 3min 26sek Sztuka tworzenia ściszeń i zgłośnień
  9. Normalizacja poziomu średniego 9 Wykup dostęp access_time 3min 22sek Normalizacja poziomu średniego

Dostęp do wszystkich >338 godzin kursów za jedyne 255 zł / 365 dni!
+ GRATIS wszystkie nowe kursy

Naucz się z nami obsługi oprogramowania, poznaj tajniki miksu i masteringu!